“ÜRETENİZ, HAKLIYIZ, HAKKIMIZ İSTİYORUZ...” “ÜRETENİZ, HAKLIYIZ, HAKKIMIZ İSTİYORUZ...”

5.9 şiddetindeki depremle sarsılan Düzce’ye üst düzey ziyaretler devam ediyor. İncelemelerde bulunmak ve yetkililerle görüşmek amacıyla bugün şehre gelen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk olarak Düzce Valiliği’ni ziyaret etti. Burada protokolle basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası kameraların karşısına geçen Bakan Özer, depremin yaşandığı 23 Kasım Çarşamba gününden bu yana kapalı olan okulların 5 Aralık’a kadar kapalı kalması kararı alındığını açıkladı. 

Bakan Özer konuşmasında, “Depremin ardından, okullarımızda yapılan çalışmaları kapsamlı bir şekilde değerlendirme imkanımız oldu. Tabii en büyük sevincimiz, hiçbir can kaybımızın yaşanmaması oldu Düzce’de. Olay vuku bulduktan sonra valiliklerimiz, İçişleri Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımız tüm süreci an be an yerinde izleyerek gerekli önlemleri aldılar. Bizim için en büyük sevindirici olan şey, Düzce, Sakarya ve Bolu’da hiçbir okulumuzun yıkılmamış olmasıdır. Düzce’deki eğitim sistemindeki okullarımızın yüzde 63’ü 1999 depremi sonrasında yapılan okullarımız. Dolayısıyla okullarımız sağlam. Diğer okullarımız ile ilgili güçlendirme çalışmalarını bakanlık olarak biz son iki yıldır çok büyük destekle biz yürütüyoruz. Tabii burada bizim altını çizmemiz bir şey var; Millî Eğitim Bakanlığı olarak özellikle son bir yıl içerisinde deprem güçlendirilmesi kapsamında hiçbir ilimize yatırım bütçesi ile ilgili bir sınırlama koymadık. Yani illerimiz mümkün olduğu kadar 2022 yılı içerisinde tüm güçlendirme çalışmalarını yapsınlar diye hak ediş bazlı bir sisteme geçiş yaptık” dedi.

“Hasar gören okullarda okuyan öğrencilerimizi en yakın okullara taşıyacağız”

Düzce’de depremde hasar gören okullarda okuyan öğrencileri en yakın okullara ücretsiz taşıyacaklarını aktaran Bakan Özer, “Düzce’deki okullarımızın hasar tespitlerinin veya okulların taşınması ile alakalı biliyorsunuz sadece biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak karar vermiyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın teknik ekibiyle birlikte bu süreçler tamamlanıyor. Cumayeri Ortaokulu, Merkez Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu, Turgut Özal Anadolu Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi okullarımızda okuyan öğrencilerimizi, aynı okullarda eğitim ve öğretime almayacağız. En yakın okullara taşıyacağız. Bu konuyla ilgili bir destek mekanizması oluşturduk. Bu okullarımızdaki öğrencilerimizi yeni okullarına ücretsiz olarak taşıyacağız ve öğlen vakti de ücretsiz olarak yemek vereceğiz” diye konuştu.