Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte mahalle muhtarlarının sorumlulukları üzerindeki işler ve işlemler artık e-devlet veya belediyelerin online platformları aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu durum özellikle son yerel seçim sürecinde mahalle muhtarlıklarının gerekli olup olmadığı tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

2-320

DÜZCE’YE ‘ADALET KAMPÜSÜ’ MÜJDESİ DÜZCE’YE ‘ADALET KAMPÜSÜ’ MÜJDESİ

Muhtarlık kurumunun sadece imza atmak, ikamet adresi vermek veya nüfus sureti vermek gibi basit işlemlerle sınırlı olmadığını belirten Tüm Muhtarlar Derneği Düzce Başkan Yardımcısı ve Arapçiftliği Mahalle Muhtarı Muammer Ceylan, muhtarların en önemli görevlerinden birinin tebligatların yerine ulaşmasını sağlamak olduğunu belirleterek  “Muhtarlığı sadece imza atmak, ikamet adresi vermek, nüfus sureti vermek muhtarlıkla sınırlı değil. Basit olsaydı, bugüne kadar kalkardı. Muhtarın bir görevi de tebligatların yerine ulaşmasını sağlamaktır.” İfadelerini kullandı.

“Muhtar, vatandaş ile devlet arasında bir köprüdür”

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok işlemin online olarak yapılabildiğini kabul eden Ceylan, muhtarların sadece resmi işlemlerle sınırlı olmadığını vurgulayarak, “ E-devlette de görebiliyorsunuz ama o evrakı değiştirme hakkı her zaman onu yazanlara, onu yayımlayanlara aittir. Muhtar, vatandaş ile devlet arasında bir köprüdür. İlgili kurumlarda mahallemizle ilgili yapılması gerekenleri en azından vatandaşın bilmediği noktalarda birebir bizzat görüşüyorum. Neden işlerin hızlı olması gerekiyor? Muhtar muhtardır, köy ya da mahalle insanları sınıflandırmasınınız. Köy muhtarlarıyla mahalle muhtarlarını ayıran şey, biri tüzel kişiliktir, biri değildir. Mahalle muhtarları, belediyenin etkisi altında, onunla beraber hareket eder. Diğeri özel idareden eder, ama bunun aldığı kararları karar defterine yazar. Anayasa bir değişsin diye uğraşanlar, buna çözüm bulamayınca muhtarlık kaldırılsın diyor. Muhtarlar, belediye ve vatandaşın arasında bir köprüdür.” ifadelerine yer verdi.

3-238

 “‘Beklesin, işim var’ diyorlardı”

Yakın zamanda muhtarların hizmet yelpazesinin genişlemesiyle ilgili konuşan Muhtar Ceylan, şunları söyledi: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan seçildikten sonra bize verdiği özlük hakları, yetkiler çok fazla. Öncesinde bir yere gittiğimizde "Beklesin, işim var." diyordu. Şimdi aynısını diyemiyor. Muhtarın yetkileri belli bir seviyeye çıktığından işi de takip ettikleri için almak içinde yasal her yolu kullandıklarından muhtarlıklar kaldırılsın diyorlar. Herhalde birileri yarın bugün birileri idari yetkiler bize geldiği zaman bu muhtarların yükünü biz çekemeyiz, sırtımıza kambur olur, düşüncesiyle mi ortaya attılar?”