Düzce’de başta fındık olmak üzere 300’den fazla bitki türüne zarar veren ve yüksek çoğalma kabiliyeti nedeniyle tarımsal üretimi tehdit eden Amerikan Beyaz Kelebeği ile yoğun mücadele aralıksız sürüyor.

İlaçlı mücadelenin geciktirilmeden ve İl genelinde eş zamanlı olarak yapılması zararlının yoğunluğunun azalmasında ve gelecek yıl zararının önlemesinde Düzce’ye önemli katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Bu zararlı kelebek 2 döl vermekte olup 1. neslini haziran ayında, 2. neslini ise ağustos ayında vererek önemli ölçüde bitkisel ve tarımsal zarar meydana getiriyor.

46 GÜN SÜREYLE ÇALIŞMA YAPILACAK 46 GÜN SÜREYLE ÇALIŞMA YAPILACAK

TALEP EDİLEN KÖYLERE DAĞITIM YAPILDI

Haziran ayında İl Özel İdaresi desteği ile mücadeleye 82 bin TL ödenek ayrıldığı ve köylerde ortak alan ilaçlaması yapıldığı bildirildi. Öte yandan köy muhtarlarının talep etmesi durumunda bu ilaçlardan köy muhtarlıklarına dağıtım yapılarak üreticilerin ilaçlama yapmaları da sağlandığı kaydedildi.

ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN İLAÇLAR KULLANILIYOR

Ağustos ayında ikinci nesil çalışmaları kapsamında ise 100 bin TL ödenek ayrılırken zararının yoğunlaştığı yerlerde çevreye, arılara ve insan sağlığına zarar vermeyen bitki koruma ürünleri kullanılarak ilaçlaması yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada üreticilerin ilaç seçiminde İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurarak mücadele ile ilgili detaylı bilgi edinebilecekleri vurgulandı.