3 gün önce Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 ile 7.6 şiddetinde 10 kentte hissedilen büyük bir deprem meydana geldi. Yaşanan depremin ardından bölgede birçok binanın yıkıldı ve enkaz altında binlerce insan kurtarılmayı bekliyor. Göçük altında kalarak yaşamını yitiren vatandaşların enkaz altından çıkartılması sürerken kefen ihtiyacının yoğun olduğu bölgede fiyatların artırıldığına dair iddialar ortaya atıldı.

Düzce’de ise kefen satan esnaflar fiyatların değişmediğini patiska ve takım halinde satıldığını, patiska olarak alınması durumunda metresinin 30-35 TL takım halinde alındığında ise ortalama 450 TL olduğunu söylerken böyle bir afet durumunda depremi daha önce yaşamış Düzceliler olarak fırsatçılık yapıldığını düşünmüyoruz dedi.

Öncü Haber mikrofonlarına konuşan Düzceli esnaflar kefen fiyatlarına ilişkin şunları söyledi:

Mehmet Saim Ömür; “bizde kefen fiyatları değişmedi. Bize metre olarak değil takım halinde geliyor. Paketi 500 TL. İçinde kefeni ve bütün yıkama malzemeleri bulunur. 3 aydır fiyatlarımız bu artırma olmadı. Değiştirenlerde vardır. İnsanların iyisi de var bu durumdan çıkar sağlamak isteyende. Önemli olan onların tespit edilip haklarında işlem yapılması. Ortalama fiyatlar ise 500 TL’dir.”

Hac malzemeleri satan 37 yıllık esnaf ise şu ifadelere yer verdi:

“37 yıldır Düzce Merkez’de esnafım ve Hac malzemeleri satmaktayım. Bizde mevcut olan fiyatlar artmadı. Denizli’den alıyoruz orda ki aldığımız fiyatlarda artmadı. 2 gün sonra 50 adet daha gelecek. 40 kefeni afet bölgesine gönderdik. Fiyatlarımız 400-450 bandında içinde malzemesine göre değişiyor. Sadece patiska olarak olursa 200-225 TL olarak satıyoruz.”

“Böyle bir zamanda fırsatçılık yapılmaz!”

İsa Şengüloğlu: “Düzce’de esnafım, dedelerden, babalardan bize kadar. Öncelikle ülkemize geçmiş olsun diyorum ve baş sağlığı diliyorum. Rabbim böyle afeti bir daha göstermesin. 10 kentte köylerde, ilçelerde etkilendi ve nüfus çok kalabalık bölgede. Bizde 1999 ve 2023’te yaşadık depremi. Depremin ilk gününden itibaren bütün vatandaşlardan Allah razı olsun. Battaniye ya da kefen malzemesi olsun gıdasından tutunda ayakkabısına kadar çizmesinden botuna kadar v.s Şimdi piyasada çeşitli dedikodular olabilir. Ben özellikle Düzce’de ki esnaf arkadaşlardan, komşulardan böyle bir şey yaptıklarını düşünmüyorum. Bu durumda dezenformasyon veya muhalefet yapmak isteyenlerde olabilir. Her fiyatta ürünler var ama vatandaşlar fiyatı düşük ürünler alıp adetini fazla almak istiyor daha fazla insana ulaşsın diye. Piyasa şartlarında insanların ellerinde stoklar vardı ama haliyle onlarda bitmiş oldu. Bitince de tabi insanların ellerinde pahalı ürünler kalmış oldu. Belki bu anlamda fiyatlarda bir pahalılık deniliyor olabilir piyasada. Ama ben hiçbir esnaf kardeşimizin başka sektörlerden de olsun fırsatçılık yapıldığını düşünmüyorum. Böyle bir zamanda fırsatçılık yapılmaz zaten bunu en iyi bilen biziz.

Biz kefende patiska kumaşları 30-35 TL bandında ama polyester olanlar olursa 20-25 TL bandında metresini veriyoruz. Biz bölgeye top olarak gönderdik. Orada din görevlileri orada kullanılanı kullanasınlar kalanı da çocuklara da kullanılabilir. Hiçbir şekilde ziyan edilmemesi için buradan hiç kesilmeden gitmesinde fayda var.”