Düzce’de en ucuz akaryakıtın adresi Liman Petrol olurken, son artışı değerlendiren araç sahipleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, “Ülkenin yaşadığı sıkıntının halka bu şekilde yüklenmesini çok doğru bulmuyorum. Her gün bir gün öncesini arar olduk.” dedi.

15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan kararnameyle akaryakıt ve petrol ürünlerine ciddi oranda bir zam yapıldı.Yapılan zamla birlikte Düzce’de motorinin litre fiyatı 26 liradan 33 liraya, benzinin litre fiyatı 28 liradan 34 liraya yükseldi. LPG’nin litre fiyatı ise 10 liradan 15 liraya yükseltildi.Öncü Haber Ekibi, yapılan bu fahiş zammın ardından sahaya inerek Düzceli sürücülere mikrofon uzattı.Düzeli vatandaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan konuyla ilgili açıklamayı da değerlendirerek, yapılan bu zamma tepki gösterdi.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, ÖTV’nin 2016 Gayri safi yurtiçi hâsıla (GSYİH) içindeki payı yüzde 4,58 iken, 2022 yılında bunun yüzde 2,80'e düştüğü savunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamında, yapılan artışa karşın benzinde ve motorinde ‘Türkiye’nin, Avrupa'da en ucuz 4'üncü ülke’ olduğu kaydedildi.

“Yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir.” denildi.

Açıklamada ayrıca, Avrupa ülkelerindeki benzin ve motorin fiyatlarının dolar olarak litre fiyatları da liste ile ortaya koyuldu.

F1HIMZcWAAIOhGm

DÜZCELİ VATANDAŞLAR DURUMU NASIL KARŞILADI?

Alınan bu zam kararı ve bakanlıktan yapılan açıklamanın üzerine sahaya inen Öncü Haber Ekibi, Düzceli araç sahiplerine mikrofon uzattı.

Öncü Haber Mikrofonu'na konuşan Düzceli vatandaş ve sürücüler şunları söyledi:

DASFFDSF

Taner Koca: “Bu konuların değerlendirilebilecek bir yanı kalmadı aslında, bu konuları değerlendirebilmek için arada sırada yaşıyor olmanız lazım, toplum olarak bunlara alıştık sadece anlık tepkiler gösterebiliyoruz. Sadece anlık tepkiler gösterip mevzular karşısında sessiz kalmamız, hükümetin nasıl olsa alıştılar diyerek değerlendirmesi açıkçası bizi üzüyor çünkü biz toplum olarak bunları hak etmiyoruz.  Devletimizin yaşadığı maddi zorlukta ya da sıkıntıda her zaman yanındayız ama bu son yapılanlar Devletin bana bir öğretmen olarak yüklediği maddi zorluklar açıkçası bana ağır geliyor. Akaryakıt konusunda da Devlet nasıl bir çözüm bulabilir bunun çözümü nedir bilmiyoruz ama bizler bilinçli bir toplum olarak petrol fiyatlarının aslında bu kadar çok artmadığının farkındayız, petrol artmayınca buna ÖTV ile bir şeyler getiriyorlar. Ülkenin yaşadığı sıkıntının halka bu şekilde yüklenmesini çok doğru bulmuyorum açıkçası, çünkü ben şunu görüyorum bütün yük omuzlarımızda, hükümet bu konu hakkında ne yapıyor. Çünkü hala üretmeyen tüketen bir toplumuz, herhalde biz ilerleyen günlerde bunun ceremesini fazlasıyla çekeceğiz. Bunu birden bu kadar çok olması da, işin açıkçası çok ağır geliyor artık. Devletimiz bağlamında da tamamen isyan eden bir toplum değiliz, artık halkımızın hükümetimize karşı hükümetinde halkına karşı sorumlu olduğu bilincindeyim, herşey çok mantıksız yaşanıyor bir zam yapılıyor gerekçe sunulmuyor, yada deprem gerekçesi gösteriliyor,  bu ülke bir çok kez depremlerden çıktı, biz bu depremi neden bu kadar ağır hasarla geçiriyoruz, zaten deprem zamanı bunun yükünü elimizden geldiğince çekmeye çalıştık ve Devlet siz aylarca bunun ceremesini çekeceksiniz diyor herhalde. Bir maliye bakanımız var ben bu konuda bir çok gazeteci büyüklerimi de katılıyorum. Konuları bende bu şekilde çözerdim halkın cebindeki parayı alarak açığı siz böyle kapatacaksınız düşüncesini bende yerine getirebilirdim diye düşünüyorum.  Üretmediğimiz sürece biz bunları daha çok yaşayacağız gibi geliyor.”

SADSADSA

Uğur Düzenli: “Ülkenin ekonomisinin hiçbir zaman iyiye gittiğini düşünmüyorum, ben 46 yaşındayım her gün bir gün öncesini arar olduk, bu arabayı yakalım mı uçurumdan aşağıya mı atalım, bir tırın altına girip intihar mı edeyim her gün yollarda giderken bunları düşünür hale geldim.  Kazandığımızı getirip benzinliğe geriyoruz benzinliğe veriyoruz, arabanın arızasına veriyoruz.  Ekmek olmuş 7.50 lira, bizim aldığımız ücretler belli, zam gelsin istemiyoruz bizim taksimetre ücretlerimize, bir çıkmaz sokağın içerisindeyiz gidip geliyoruz başka yaptığımız hiçbir şey yok. Hayattan aldığımız bir tat yok, güzel bir güne uyandım gidip çalışayım diyebileceğim bir tat artık kalmadı. Benim söyleyeceklerim bu kadar geriye kalanı yöneticilerin takdirine kalmış artık.”

DÜZCE’DE EN UCUZU LİMAN PETROL’DE!

Artan akaryakıt fiyatlarına rağmen en uygun akaryakıtın satıldığı Liman Petrol işletmecisi Eray Altıparmak şunları söyledi:

ASDASDSAD

“Yaklaşık 7 yıldır bu istasyonda işletmecilik yapıyoruz Düzceli halkımız için, biz Düzce’nin yerli ve milli markası olarak burada hizmet vermekteyiz. Halkımız için Düzce için fiyatları minimum seviyede tutmaya çalışıyoruz, karımızdan kısıyoruz yine de

bu ekonomik durumda yine de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı bekliyoruz, bizlerde onlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz, onlarında bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz. Her zaman istasyonlarımızın kapıları onlara açık, onlar için varız.”

IMG_3186Haber: Ahmet Çelik

Görüntü: Berkay Eray Aktaş