Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bugün Düzce’ye gelerek CHP ve İYİ Parti Düzce teşkilatlarını ziyaret etti. CHP ziyareti sırasında Öncü Haber muhabirinin sorularını yanıtlayan Başkan Özcan, daha önce Bolu Belediye Meclis Toplantısı’nda gündeme getirdiği, “Düzce Belediyesi’ne kredi teklifinde bulundum.” açıklamasına değindi.

“Düzce Belediyesi yatırıma 30 milyon TL ayırabilmiş, demek ki adamda para yok”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile geçtiğimiz yıl kredi konusunu görüştüklerini ifade eden Özcan, “Geçen yıl Faruk Bey ile görüştüm bu kredi konusunu. ‘Bende para var, size verebilirim’ dedim. Faruk Bey de ‘Bir düşüneyim, arkadaşlarla konuşup bu konuyu istişare edelim’ dedi. 2 gün sonra dedi ki; ‘Tanju Bey, sizden borç almamız siyaseten yanlış yorumlanabilir diyorlar.’ dedi. Yeniden ‘18 aylık 15 milyon TL kredi verebilirim’ dedim ben kendisine. Düzce Belediyesi’nin bütçesini inceledim. Düzce Belediyesi zaten kafadan 150 milyon lira borçlanmadan tüm hedefleri gerçekleşse bile bu yılı geçiremeyecek, bu belli. Biz ‘Düzce Belediyesi’ne borç verelim, bazı projelerine destek verelim.’ dedik, ‘Düzceliler bizim kardeşimiz.’ dedik. Tamam, kötü yönetiliyorlar, kabul ediyorum. Ama biz, Hz. Peygamberimizin hadisinde buyurduğu gibi; komşusu aç yatarken, tok yatanlardan olmayalım, kaynaklarımızı Düzceli kardeşlerimizle paylaşalım dedik, öneriyi de bizzat ben verdim. Bakın Düzce Belediyesi toplamda 30 milyon TL yatırıma para ayırabilmiş, biz 200 milyon TL ayırmışız. Yok demek ki adamda para. Yardımcı olalım dedim, önergemi verdim, muhalefet zaten olduğu gibi hayır oyu kullandı, bizim arkadaşlarımızın da bir kısmı hayır oyu kullandı. Bunun gerekçesi de ‘Verdiğimiz parayı geri alamayız Düzce’den’ oldu. Maalesef önergem de ret edildi.” şeklinde konuştu.

“Bolu ve Düzce arasındaki makas gittikçe açılıyor, demek ki bu iş, iktidar işi değil”

Öncü Haber muhabirinin ‘Belediye meclis toplantılarında neden Bolu ve Düzce’yi sürekli mukayese ediyorsunuz?’ sorusunu yanıtlayan Özcan, “Kiminle mukayese edeyim. Sayın Cumhurbaşkanı Düzce’yi mukayese ederken ‘İki kanatlı kuş’ diyordu. Bu durumda biz de tek kanatlı kuş oluyoruz. Düzce Belediyesi, iktidar mensubu bir belediye başkanı tarafından, üstelik eski bir bakan tarafından yönetiliyor. Ankara’dan toplam 15 milyonluk bir kaynak almış ekstra. Belediyeleri de aynı miktarda borçlarla devralmışız, açıklamalar ortada. Şimdi bizim kabul ettiğimiz bütçemiz 650 milyon, muhtemelen ek bütçe yapacağız. Ama Bolu ve Düzce arasındaki makas gittikçe büyüyor. Hani biz tek kanatlı bir kuştuk? Demek ki bu iş, iktidar işi değil. Merkezi iktidarla, aynı siyasi partiye bağlı olmak zorunda değilsiniz, belediyecilik ayrı bir iş. Biz de bunun en güzel örneklerini vermeye çalışıyoruz.” dedi.

“Düzce’de emlak vergilerine ortalama yüzde 715 zam yapıldı”

Özcan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yapılan bütün anketlerde de şu kardeşiniz, Bolu belediye başkanı olarak, ya birinci çıkıyor, ya ikinci, ya da üçüncü çıkıyor. Maalesef uzaktan görüyoruz, kardeşlerimizin yeterince hizmet alamadıklarını görüyoruz. Tüm samimiyetimle söylüyorum; bu durum tüm Bolular’ı üzüyor. Şimdi Bolu’da su 2.5 TL’ye düştü, seçim öncesinde Bolu’da su daha pahalıydı. 2018 yılında dolar kuru 4 TL iken, Bolu’da suyun litresi 4 TL idi. Yani 1 dolara su içiyorduk, burada daha ucuzdu. Şimdi Düzce çıkarttı 3.75 TL’ye, arka arkaya zamlar yaparak. Biz 2018 yılında 4 TL olan suyu, şu anda 2 buçuk TL’ye düşürdük. Emlak vergilerine ortalama yüzde 715 zam yapıldı Düzce’de. Bir de hükümet sağ olsun, bunun üzerine yüzde 18 zam yaptı. Bu zammı da Türkiye’de istemeyen, buna karşı çıkan tek Belediye Başkanı benim. Biz hayatı ucuzlatmaya çalışıyoruz, siz iğneden ipliğe her şeye zam yapıyorsunuz. Ama bir de belediyelerin tahsil ettiği emlak vergisine neden zam yapıyorsunuz. Hesaplarıma göre sadece Düzce Belediyesi’ndeki emlak vergisi artışından dolayı, Düzce halkından ekstra alacağı para 2022 yılında yaklaşık 24-25 milyon lira.” şeklinde konuştu.

“Bizim kaynaklarımızın yüzde 69’u öz gelir”

Bolu’nun kaynaklarının yüzde 69’unun öz kaynak olduğunu kaydeden Özcan, “Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, ilk 6 ayda 9 milyon mu, 11 milyon mu gibi bir yatırım yaptığını söylemişti, biz ilk ayda 65 milyon liralık bir yatırım yaptık. Hadi ikinci 6 ayı da üstüne koy, olmuştur 30 milyon. Bizim 202 milyon liralık bir yatırımımız var, bu kıyaslanamaz bile. Bakın bizim kaynaklarımızın yüzde 69’u öz gelir. Hiçbir şeye zam yapmadan hemen hemen. Sadece kayıp, kaçakları bularak, israfın önüne geçerek biz bu başarıyı sağladık. Ortalama büyümede yüzde 55’e geldi. Bakın Düzce’nin Ankara’dan aldığı payın bütçedeki oranına bakın, yüzde 60’ın üzerinde, öz gelirleri yüzde 30 – 35’lere düşmüş, bizimkisi yüzde 60’şa yaklaştı. Ankara’daki payımız da yüzde 40’lara düştü. Amacımız, bunu yüzde 60’ın üzerine çıkartmak. Bunu da yaparken, dediğim gibi tasarruf yaparak ve asla 1 kuruş israf etmeden bunu yapıyoruz, yeni gelir kaynakları buluyoruz, gariban vatandaşa değil, çok kazanana yükleniyoruz. Kayıp, kaçakları bulduğunuzda zaten, sadece bu sene bizim kasamıza kayıp kaçaklardan ekstra 120 milyon lira para girecek. Bu kayıp, kaçakların büyük bir kısmı da garibandan kaynaklanmıyor, zenginden kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

“Sığınmacılar yüzünden bizim kadınlarımız sokakta rahat gezemiyor”

Bolu İdare Mahkemesi’nin Bolu Belediye Meclisi’nde alınan “Bolu'da, yabancılar için suyun metreküp fiyatının 2,5 dolara yükseltilmesi ve nikah ücretlerinin 100 bin lira yapılmasına yönelik karar” için yürütmeyi durdurma kararı vermesi ile ilgili de konuşan Özcan, bu konudaki kararlılığından vaz geçmeyeceğini belirtti.

Kendisinin Türk milliyetçisi olduğunu söyleyen Özcan, “Bu sığınmacı sevenler, mülteci sevenler şimdi kına yaksın, yabancı severler kına yaksın, göçmen sevenler kına yaksın. Evet, Bolu İdare Mahkemesi yürütmesini durdurdu, bizim aldığımız kararı. Biz bu kararları neden almıştık? Artık bu misafirlik çok fazla uzadı. Sığınmacılar ülkelerine, geldikleri gibi gönderilmelidir. Biz bir çoban ateşi yaktık aslında. Arkadaşlar; Düzce’de görmüyor musunuz, her geçen gün yabancı sayısı hızla artıyor. Tamam biz misafirperver bir milletiz, ama misafirperverlik dediğiniz 3 gün olur, 3 ay olur, hadi 3 yıl olur ve sayı gittikçe artıyor. 2013 yılında ben milletvekili olduğumda uyardığımıza sayı bir, bir buçuk milyondu. Şimdi gelmiş sayı 10 milyona. 40 milyar dolar harcadık, 40 milyar dolar daha harcarız. Senin zaten 2022 bütçen 123 milyar dolar, bugün ki kurla. Sen onlara harcadıkça, sen onlara baktıkça, bizim cebimizden bakıyor. Bizim gençlerimiz iş bulamıyor, benim esnafım iş yapamaz hale geliyor, benim inşaat işçim alın terinin karşılığını alamıyor. Bu böyle devam ederse, bakın Türkiye’de iç karışıklıklar ortaya çıkacak. Büyük bir Amerikan emperyal projesi bu. Maalesef Türkiye’yi bir göçmen çöplüğüne çeviriyorlar. Önce kendi aralarında birbirlerine girecekler, sonra bizim çocuğumuza, çoluğumuza musallat olacaklar, benim derdim bu. Ben şundan rahatsızım; sokaklarda bizim kadınlarımız yürüyemiyor. Saçları jöleli, her gün berbere gidip kendi bakımını yapan o yabancı uyruklunun bakışından dolayı kadınlarımız sokakta yürüyemiyor. O yüzden, bu tatlı su solcuları da sığınmacı sever bazı ampul kafalılar da kına yaksınlar bence. Ama benim mücadelem daha bitmedi. Ben diyorum ki; geldikleri gibi gidecekler. Ben hep söylüyorum, ben Türk milliyetçisiyim, ama ben üst kimlik milliyetçisiyim. O anlamda biz bize yeteriz.” ifadelerine yer verdi.

“Faruk Özlü alsın evine 3 sığınmacı baksın”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün sığınmacıların işyeri açmaları için kolaylık sağladığını savunan Özcan, son olarak şunları söyledi:

“Biz bununla ilgili soruşturma da geçiriyoruz. Sen onlara işyeri açma konusunda kolaylık sağlarsan, o şehre yerleşmesini sağlarsın. Nikah ücretlerine zammı neden yaptık? İstatistiksel açıdan da böyledir, nerede evlenirsen, orada yaşarsın. Ben Düzce Belediye Başkanı gibi bakmıyorum bu konuya. Düzce Belediye Başkanı eğer çok seviyorsa, Ensar – Mücahitlik ilişkisine bu kadar çok önem veriyorsa, kendisi emekli milletvekili, belediye başkanlığından da iyi bir maaşı var, alsın evine 3 sığınmacı alsın baksın bakalım.”

HABER: Savaş ARI