CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Öncü Medya Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu, Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayınıyla geniş kitlelere ulaşan Güne Merhaba programının canlı yayın konuğu oldu. Özcan, programda merak edilen birçok konu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

“SEÇİMDEN 4 YIL ÖNCE ÇALIŞMAYA BAŞLADIM”

Milletvekili Talih Özcan, Millet İttifakı 1. Sıra Adayı olarak Düzce kamuoyuna tanıtılması sonrası tanınmayan bir siyasetçi olarak değerlendirilip “Kazanamaz” yorumları yapılması hakkında şunları söyledi:

“Ben 4 yıl önce çalışmaya başladım, biz çok çalıştık son zamanlarda sizin televizyonda da söyledim. 70 bin oy alacağımızı söyledim, 73 bin oy aldık. Birileri inanmıyordu çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin Düzce'de “Milletvekili çıkartamaz” algısı vardı. Biz bu algıyı kırdık. Vatandaşa gittik, vatandaşı dinledik. Kendimiz anlatmadık fazla, onları dinledik, onları ne istediğini öğrendik, onlar halkın içinde bir milletvekili istiyordu. Halkın sorunları çok bu sorunları da birinin dillendirilmesini istiyordu. Bir farkındalık yaratmanın faydalı olacağını tespit ettim.  Onlara yaklaştık onların dilinden anladık neye daha çok önem ve kıymet verdiklerini anlamaya çalıştık. Daha çok köylere gittim.

“KİMLİK SİYASETİ YAPMIYORUZ, AYRIŞTIRMIYORUZ”

Kafkas kökenli bir siyasetçi olması nedeniyle sandıkta kazanılan zaferin arkasında Çerkes ve Abhaza kesiminden gelen destek olduğu yönündeki söylemleri kabul etmeyen Özcan, “Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nin siyasi görüşü vardır, biz sosyal demokrat bir partiyiz. Partimiz kimlik siyaseti yapmaz. Bizim toplumu ayrıştırmaya, bölmeye yani böyle bir algıyı oluşturmaya hiç hakkımız yok. Biz ‘Sevgi, kardeşlik, dostluk’ diyoruz. Bunları topladığımız zaman kimlik siyaseti yapmadığımız için aldığımız oylar bunu söylüyor.”

“HALK SÖYLEMLERE BAKMAZ CEBİNE BAKAR”

14 Mayıs Genel Seçimleri’ni Cumhur İttifakı açısından da değerlendiren Özcan, rakip ittifakın Düzce’de oy kaybetmesinin arkasında ekonomide yaşanan sancılı süreç olduğunu vurguladı. Özcan, şöyle konuştu:

“Cumhur İttifakı'nın halkta ekonomik olarak güven kaybı var. Halk gerçekten çok büyük sıkıntıda… Cumhur İttifakı’nın ekonomik programları çözüm sağlamıyor. Halk her şeyi biliyor, görüyor. Halk cebine bakıyor, midesine bakıyor. Halk tencereye bakıyor eğer bu tencere kaynamıyorsa buna hiç kimse dayanamaz.”

“PARTİMİZDE KARIŞIKLIK YOK DEMOKRASİ VAR”

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 2. turunda Erdoğan’a yenilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na parti teşkilatları ve tabandan gelen istifa çağrılarının bir karışıklığa ve kargaşaya neden olmadığını ifade eden Özcan, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Şu anda bizim partimizde bir karışıklık yok bir kere onu net bir şekilde söyleyeyim. Partimiz biliyorsunuz biraz demokratik yöntemleri çok seviyor herhangi bir şeyde şeffaftır açıktır ama ‘Kol kırılır yen içinde kalır’ derler. Biz kendi içimizde bu barışık düzeni sağladık şu anda partinin genel başkanlık gibi bir sorunu yok.

“İMAMOĞLU BELEDİYE BAŞKANIDIR GÖREVİNE DEVAM EDECEK”

Ekrem İmamoğlu da bu partinin çocuğudur onun da görevi vardır. O belediye başkanlığı yapacak görevine devam edecek. Partinin genel başkanı vardır. Parti, kurultay sürecine girmiştir. Seçimler devam ediyor. Seçimlerin sonucunda partinin genel başkanı değişecek mi, değişmeyecek mi bu konuyu bu kararı onlar verecek.”

“BİR OKUL ÜZERİNDEN SİYASİ ALGI YAPILMAMALI” “BİR OKUL ÜZERİNDEN SİYASİ ALGI YAPILMAMALI”

“BEN BUNU İSTİYORUM’ DEMEM”

Bazı siyasilerin aksine Düzce’de parti içi ya da bürokrasi noktasında yapılacak atamalar ya da seçimlerde gösterilecek adaylar konusuna müdahil olmayı doğru bulmadığını söyleyen Özcan, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Halk Partisi'nin Millet İttifakı’nın milletvekiliyim. Benim partimin de bir örgütü, bir yapısı vardır. Biz örgütümüzden danışarak yaparız ben yalnız başıma karar vermem bunu da doğru bulmam Partinin yöneticileri varken çıkıp da ‘Ben bunu istiyorum.’ demek bence doğru değil.”

“EKSİK GÖRÜRSEM UYARIRIM”

AK Partili milletvekilleriyle Düzce adına ortak çalışma yürütmeye açık olduğunun sinyalini veren Özcan şöyle konuştu:

“Bunu bütün basın bana soruyor Ayşe Hanım da AK Parti genel başkanına yakın cumhurbaşkanımıza yakın onun da isteği Düzce'ye katkı koymak. Her gittiğimiz yerde görüşürüz, tokalaşırız, hâl hatır sorarız. Siyasette illa gergin bir ortam oluşturmak bence doğru değil. Onlar da Düzce için faydalı işler yapmak istiyorlar. Eğer süreç içinde bir eksik gördüğümüz bir şey varsa ben de muhalefet milletvekili olarak en azından uyarırım.”

Düzce’de AK Partili ya da MHP’li belediyeler tarafından düzenlenen organizasyonlara davet edilip edilmediği sorusu üzerine Özcan, “Beni de davet ediyorlar. Ben onlardan ters bir şey beklemiyorum. Siyaseti doğru yapmak istiyorum. İlla “Ben muhalefet milletvekili olacağım.” diye elle tutulmayan şeylerle yereldeki siyasetçi ya da idarecilere ateş etmeyi siyaseten uygun bulmuyorum. Biz barışık olmak istiyoruz ama eksik varsa da söyleyeceğiz.”

“DOĞALGAZ VE HAVA KİRLİLİĞİ İLE İLGİLİ ÖNERGE VERDİM”

Milletvekili Talih Özcan, Düzce’nin en büyük problemi olan hava kirliliği ve köylere doğalgaz verilmesine ilişkin mecliste önerge verdiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Ben öncelikle doğalgazı düşünüyorum. Burada öyle enteresan ki yol geçiyor yolun sağ tarafında doğalgaz var solunda doğalgaz yok. Buradaki köyler şehirler iç içe. Ben doğalgaz ve hava kirliliği ile ilgili önerge verdim. Ben doğalgazın köylere gelmesini istiyorum. 

“CHP’NİN PARTİ PROGRAMINDA DÜZCE’NİN SORUNLARI DA VAR”

Ben Düzce’nin sorunlarını genel başkana ilettim. Hızlı trenden limana kadar, stadyumdan sağlığa kadar bütün hepsini 14 madde halinde iletmiştim. Şimdi Düzce’nin çok önemli sorunları var. Düzce’de sağlık sorunları son derece had safhada. Ben bununla ilgili meclise önerge verdim. 2 ay içinde 4 önerge verdim. Bu sel felaketinde çıktım kürsüye konuşma yaptım. Gölyaka’daki, Yığılca’daki sorunları biliyoruz, zararları biliyoruz. Bunları dile getirmek lazım. Biz Düzce’nin milletvekiliyiz, meclise taşıyalım ki atak yapılsın bunlar çözülsün.”

“SEL AFETİNE KALICI ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Düzce’de her sağanak yağış sonrası adeta kronik hale gelen sel afetine ilişkin de çözüm önerilerinde bulunduğunu ifade eden Özcan şöyle konuştu:

“Bizim Melen Deresi’nden tutun, Esmahanım tarafındaki dere yatakları ıslah edilmeli. Islah edilmeden günlük tedavilerle bunlar çözülmez, köklü çözüm getirmek lazım. Oradaki köprülerin yapılması lazım. DSİ’ye gittim bunları söyledim sayın valimiz de oraya gitti bunların yaz sürecinde yapılacağını söyledi. Bunun yapılmadığını düşünün; bir yıl da böyle geçecek! Gelecek yıl ne olacak? Aynı şeylerle tekrar karşılaşacağız biz bunları uyarıyoruz.”

Özcan ayrıca seçimler öncesi olduğu gibi seçimlerden sonra da halkın içinde halk için çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.