DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR? DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından salgının etkili olduğu 2021 yılında şoförler odası federasyonlarına gönderilen yazıda, Covid-19 tedbirleri kapsamında SRC belgesi bulunan şoförler için yaş sınırı, SRC-5 belgesi hariç 31 Aralık 2023 tarihine kadar 69 yaşından gün almamak kaydıyla yeniden düzenlendiği bildirilmişti. Sürenin bitimine sayılı günler kala, bakanlık ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler için 69 olan yaş sınırını 1 yıl daha uzatma kararı aldı.

Bundan habersiz olan çoğu şoförün bilgi almak için bağlı bulundukları kooperatiflerde yoğunluk oluştururken, Öncü Haber konuyu bölgenin en yetkilisine sordu.

Bolu Ulaştırma Bölge Müdürü Öncü Habere konuştu

Yaş sınırı hakkındaki gelişmeyi Öncü Haber Merkezi’ne değerlendiren Bolu Ulaştırma Bölge Müdürü Doruk Erdem Öncebe, Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği'nde karayoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekleri sürelere ilişkin yaş sınırlaması bulunduğunu anımsatarak, “SRC belgesi almak için kanunen yaş sınırı 65’ti. 65 yaştan gün alan bu belgeyi alamaz ve ticari taşımacılık yapamazdı. Pandemi sürecinde lojistiğin öneminin artmasıyla birlikte bakanlığımız, sektördeki şoför ihtiyacının zorlaşmasını göz önüne alarak, yaş sınırını 65’ten 69 yaşa çıkarttı. Bakanlığa sağlık raporunu ibraz edip vize işlemi yapılanlar r 69 yaşına kadar bu araçlar kullanabiliyordu.” dedi.

69 yaş sınırı 1 yıl daha geçerli olacak

SRC belgesi bulunan şoförler için yaş sınırının 69 olarak kabul edildiği düzenleme için son tarihin 31 Aralık 2023 olduğunu ancak bakanlığın yine lojistik sektörüne kulak vererek, erteleme kararı aldığını açıklayan Öncebe, “Son yaşanan deprem afeti ve şoför ihtiyacı ile birlikte bakanlığımız, 69 yaş sınırını 1 yıl daha geçerli kabul etme yönünde kararı aldı. SRC belgesi bulunan şoförler için yaş sınırı, 31 Aralık 2024 tarihine kadar 69 yaşından gün almamak kaydıyla yeniden düzenlendi.” şeklinde konuştu.

Bolu Ulaştırma Bölge Müdürü Doruk Erdem Öncebe, Düzce’de ticari yük taşıyan çok sayıda şoför olduğunu belirterek, “Düzce’nin uluslararası nakliyatta önemli bir yeri var.” diye konuştu.