Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, faaliyetlerini ve hedeflerini Öncü Haber mikrofonuna anlattı. Düzce’yi marka şehir haline getirmek için çalışmalarının olduğunu ifade eden Bıyık, bunun ise sadece sanayi ile değil; turizm, tarım ve sporla olabileceğinin altını çizdi.

“Düzce’nin sanayisini daha ilerilere taşımak için çalışıyoruz”

Göreve geldikleri günden bu yana her zaman yatırımcının yanında olduklarını belirten Bıyık, Düzce’nin sanayisini daha ilerilere taşımak için yoğun çaba harcadıklarını dile getirerek, ” Biz yeni dönemde TSO'da farklı bir yönetim şekli benimsedik. Kendimize göre de bu doğrultuda bir planlama yaptık, Düzce TSO'nun kurumsal kimliğini daha yukarılara taşımak anlamında. Oda dışında üyelerimiz alakalı da değişik çalışmalar yapıyoruz. Neler yapıyoruz? Organize Sanayi Bölgelerimize gidiyoruz, oralardaki fabrikaları ziyaret ediyoruz. OSB Müdürlüklerini ziyaret ediyoruz. Yatırımcılarımızın orada olan problemlerini, sıkıntılarını ve iş yapabilmeleri ile alakalı ne tür şeyler yapabiliriz? Bunları konuşuyoruz. Gerekli istişareleri bütünleştirerek, çözüm noktasında, çözüme ulaşabilmek için kamu kurum ve kuruluşları ile de irtibata geçerek Düzce'nin sanayisini çok daha ilerilere taşımak anlamında büyük çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. 

“Odamızın kriterleri biraz daha farklılaştı ve gelişti”

TSO’yu hizmet bakımından daha işlevsel hale getirmek için çok büyük gayretlerinin olduğunu ifade eden Bıyık, 01:26 “TSO'nun içinde derseniz, kapıdan içeriye girdiğiniz andan itibaren Ticaret ve Sanayi Odası her yönüyle, her işleyişi ile bir değişim içinde. Bu arada Kalite Hizmet TSE belgemiz yenilendi. Odamızın kriterleri biraz daha farklılaştı ve gelişti. Değişik alanlarda komisyonlar kuruyoruz, Düzce'de 11 meslek grubumuz var. Bu 11 meslek grubunun da kendi gruplarındaki faaliyetleri, kendi gruplarındaki üyelerin ihtiyaçları ve problemleri hakkında bütün meslek gruplarımızı çalışmaya ve destek olmaya da yönlendiriyoruz. Bu anlamda baktığımız zaman, Ticaret Odasını daha işlevsel getirebilmek için çok büyük gayretlerimiz var.” şeklinde konuştu. 

“Turizm, tarım ve sporda marka şehir olmalıyız”

Düzce’nin bacasız sanayi turizmde marke şehir olabilmesi için çok büyük  çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Bıyık,  “Biz ilk geldiğimiz günden beri, bir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak söylüyorum; biz mevcuttaki fabrikalarımızı, yatırımcılarımızı elimizde tutup, onların daha işlevsel hale gelebilmeleri için çalışma yapıp, ihracatımızı yükseltmemiz lazım. Bizim elimizdeki OSB'lerdeki sanayiler gerçekten yeterli. Biz Düzce olarak turizm yapmalıyız. Yani Düzce marka şehir olma anlamında turizmle anılmalı, tarımla anılmalı, yani bir tarım OSB kurmalıyız, spor şehri olmalıyız. Yani marka şehir olmanın tabanında sadece sanayi yatmıyor. Türkiye'de biliyorsunuz çok büyük sanayi şehirleri var. Ama Düzce'nin yapısal olarak tarım alanları çok değerli ve kıymetli. Bunun yanında, birçok turizm alanları, yaylaları, denizi olması sebebiyle, baktığımız zaman Düzce turizm açısından çok zengin. Evet sanayi yapalım; ama çok fazla sanayiye Düzce'yi boğmayalım istiyoruz. Düzce tarımla, Düzce turizmle anılmalı. Turizm ile alakalı çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası sadece ticaret ve sanayi değil, Düzce'ye katkı sağlamak için çalışıyor. Yani bugün Düzce'de spor varsa, sporu önplana çıkartmalıyız, turizm varsa, turizmi öne çıkartmalıyız, tarım varsa, tarımı öne çıkartmalıyız. Biz olaya bu şekilde bir bütün olarak bakıyoruz. Bu anlamda da Düzce Ticaret ve Sanayi Odası çok ciddi çalışmalar, çok büyük yatırımlar yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI