İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, emeklilere verilen 5 bin TL ikramiyenin Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kaydı olan emeklilere verilmemesine tepki gösterdi.

Er, “Bilindiği gibi, 02 Kasım 2023 tarih ve 32352 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7464 sayılı Kanunun 20’nci maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 98’inci madde ile 2023 yılı ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapılacağı hükme bağlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

YUNUS-1

Ayrıca Er, düzenlemeden yararlanamayacak olan emekli maaşı bağlananlara ve herhangi bir iş yerinde veya kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlere, haksızlık yapıldığını belirtti.

Er, “Emeklilerin maaşlarında kalıcı bir düzenleme yapılmaması emekliler adına yeterince büyük bir problem iken bu tek seferlik 5 bin TL yardımın da çiftçilere çok görülmesi düzeltilmesi gereken bir sorundur.” diye konuştu.

Ziraat odalarına kayıtlı olup, bir dönüm arazisi olan bir emeklinin bu ikramiyeden yararlanamadığı ve mağdur olanların oranının yüzde 75’i bulduğunun altını çizen Er, “Emeklilerin maaşlarında acilen bir düzenleme yapılmalı ama ondan önce, bu yardım bütün emeklilere verilmelidir.” açıklamalarında bulundu.

Editör: Tuğba Aksoy