banner851

banner955

1.5 AYDIR ÜNİFORMALARINI GİYECEKLERİ GÜNÜ BEKLİYORLAR…

Düzce’de koronavirüs salgını sürerken eksikliklerle başlayan yüz yüze eğitimde, dağ köylerinde yaşayan öğrenciler servis olmaması nedeniyle aradan geçen 1.5 aya rağmen halen okullu olamadı. Bazı aileler çocuklarını kendi imkânlarıyla okula götürürken durumu olmayan aileler ise servisin geleceği günü bekliyor. Sümeyye ve Aybüke Baş kardeşler okullarına kavuşacakları günü bekleyen o çocuklardan yalnızca ikisi…

Eğitim 18.10.2021, 15:35 18.10.2021, 15:36
2003
1.5 AYDIR ÜNİFORMALARINI GİYECEKLERİ GÜNÜ BEKLİYORLAR…

6 Eylül’de yüz yüze başlayan 2021 – 2022 eğitim öğretim sezonunda, aradan geçen 1.5 aya rağmen Düzce’deki bazı köylerde taşımalı eğitim sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor. Düzce’de nüfusu az ve dağınık olan köylerde öğrencilerin il ve ilçe gibi daha büyük yerleşim yerlerine günübirlik ulaştırılmasıyla yapılan taşımalı eğitimde yaşanan bu sıkıntının bir an önce giderilmesi bekleniyor.

Taşımalı eğitim sıkıntısının yaşandığı, Kaynaşlı ilçesine bağlı Çakırsayvan ve Merkez’e bağlı Samandere ve Derdin köylerinde bazı öğrenciler kilometrelerce uzaklıkta bulunan okullarına kendi imkânları ile giderken, bazı öğrenciler ise öğrenci servisinin köylerine gelmemesi nedeniyle eğitimden mahrum kalıyor.

İki kardeş okul yüzü göremedi

Derdin Köyü’n de yaşayan ve çiftçilikle geçinen Osman Baş isimli vatandaş da yaşları gelmesine rağmen servissizlik nedeniyle okullu olmayan 2 kızı için son çare olarak sesini duyurabilmek için 0 542 767 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattı’na başvurdu. Baş, 1. sınıfa başlaması gereken 7 yaşındaki Sümeyye ve anasınıfı çağındaki 5 yaşındaki Aybüke, yüz yüze eğitim başlayalı 1.5 ay olmasına karşın bir kez dahi okul üniforması giyemediğini belirtti.

‘Maddi durumu olan merkeze taşındı’

Konu ile ilgili Öncü muhabirine dert yanan baba Osman Baş, “Önceki senelerde servis vardı. Öğrenciler Beyköy’e taşınarak okullarına götürülüyordu. Bu sene servis gelmedi. Maddi durumu iyi olan aileler merkeze taşınarak çocuklarını okula göndermeye başladı. Ancak ben çiftçilikle geçiniyorum. Kışın da ormancılıkla uğraşıyorum. Benim buna maddi durumum yetmez. Benim çocuklarım gibi köyde 14 çocuk daha okula gidemiyor.” dedi.

‘Çocuklarım eğitimden mahrum mu kalacak?’

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden İçişleri Bakanlığı’na kadar şikâyetini anlatmasına rağmen çözüm bulunamadığını belirten Baş, “Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittim. Sorunu anlattım. Bana ‘Yollar çok bozuk. İhaleye kimse girmiyor’ dediler. ‘Benim çocuklarım eğitimden mahrum mu kalacak?’ deyince de ‘Sen bu sene çocuğun kaydını aldır. Seneye Beyköy’e taşınır okula gönderirsin’ dediler. CİMER’e de yazım, İçişleri Bakanlığı’nı da aradım ama sonuç olamadım” diye konuştu.

Farklı köylerden de benzer şikâyetlerin yükselmesi üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada öğrenci servis işi için 4 kez ihaleye çıkıldığı ancak ihaleye giren olmadığı bildirilmişti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (5)
büyük türkiye 1 yıl önce
suriyelilere her türlü iklimi sağla kandi vatandaşına yok bu kadarmı yav
Vatandaş 1 yıl önce
Biz merkezden konutlara yalvar yakar ücret ödeyip gönderiyoruz. Ne bir kontrol var ne birşey. Sıkış sıkış gidip geliyor bazen çocuklar. Emniyet kemeri hostes hak getire ama mecburuz.
emre 1 yıl önce
köy okullarını kapatırsanız böyle olur
adamın teki 1 yıl önce
eylem yapan servisçiler, buyrun ekmek kapısı, girin ihaleye para kazanın.
As Düzce 1 yıl önce
Sistem kökünden sorunlu. Eğitim yerinde yapılmalı. 25 30 kişi köyden taşınacağına 4 veya 5 öğretmen köye gitse hem daha az bütçe hem de kaliteli olur bence. Esas olan öğretmenlerin diğer köylüleri de bilgilendirilmesinden çekiniliyor....
Yeni Sayımız