banner851

banner955

DERS SAATLERİ DIŞINDA MESLEK EDİNİYORLAR

Düzce'de Anadolu Lisesi öğrencilerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan "Ortaöğretim Öğrencileri Yaşam Becerileri Kazandırma" projesi kapsamında, ders saatleri dışında meslek liselerinde tasarım beceri dersi veriliyor.

Eğitim 19.03.2019, 16:19 20.03.2019, 17:44
935
DERS SAATLERİ DIŞINDA MESLEK EDİNİYORLAR

Projeyle Anadolu ve fen liselerinde öğrenim gören öğrencilerin, günlük yaşam becerilerini geliştirmek, yetenek ve ilgilerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla belirlenen ders saatleri dışında meslek liselerinin atölyelerinde eğitim almaları amaçlanıyor.Türkiye'de ilk defa uygulanan proje kapsamında Düzce Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencileri, Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyelerinde öğretmenler eşliğinde ahşap işleme, tesisatçılık, inşaat ve temel makine konularında el becerilerini geliştiriyor.

“Öğrencilere hayat becerileri kazandırmayı hedefliyoruz”
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, yaptığı açıklamada, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğrencilerin akademik becerilerinin yanı sıra el becerilerinin de arttırılması kapsamında çalışma yapıldığını söyledi.

Öğrencilerin sadece akademik değil, uygulamada da yeterli seviyede olmaları için çalıştıklarını aktaran Yiğit, şöyle konuştu:
“Anadolu liselerinde akademik eğitim alan öğrencilerimize hayat becerilerini kazandırmak ve el becerilerini geliştirmek için proje başlattık. Anadolu lisesinde eğitim gören öğrencilerimizi haftanın belli günlerinde, dersler bittikten sonra Endüstri Meslek Lisesine getiriyoruz. Buradaki atölye hocalarımız öğrencilerimize eğitim veriyor.”
“Asgari düzeyde mesleki beceriler kazanıyor”

Proje çerçevesinde elektrik, makine ve doğrama atölyelerinde çalışma yapıldığını dile getiren Yiğit, “Öğrenciler, tüm atölyelerde asgari düzeyde mesleki beceriler kazanıyor. El becerilerini geliştiriyorlar. Öğrencilerimiz okullarında akademik ders görüyor, herhangi bir makine ya da aletle hemhal olmaları mümkün değil. Buraya geldiğinde ampul değiştirmeyi, evde elektrik kesildiği zaman tekrar bağlamak için çabalamayı ve diğer makine türünde güncel hayatta karşılaşabilecekleri sorunları çözmeleri için bilgi ediniyorlar” diye konuştu. 
Yiğit, projeyi Avrupa Birliği projesi haline getirmek istediklerini sözlerine ekledi. Düzce'de Anadolu Lisesi öğrencilerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan "Ortaöğretim Öğrencileri Yaşam Becerileri Kazandırma" projesi kapsamında, ders saatleri dışında meslek liselerinde tasarım beceri dersi veriliyor.(AA)Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (7)
Murat 4 yıl önce
Zekeriya Hocam, sizi görmek çok güzel, çok değerli bir insan kendisi.. Bize kattıkları için ne kadar teşekkür etsek az gelir.. Bu ülke meslek liselerinin değerini elbet anlayacak umarım geç olmaz.
Yusuf hocam 4 yıl önce
Varsa en iyi sekilde ogrenirler, yillarin tecrubesi, Allah saglik sihat versin
2014 mezunu 4 yıl önce
Burdan hocama çok çok selamlar olsun. Zekeriya hocanın öğrencisi olduğum içinde çok gurur vereci benim için. Ve o hocanın hakkı ödenmez hiç bir şekilde hiç bir zaman. Allah size uzun ömür versin hocam.
2014 mezunu 4 yıl önce
Zekeriya hocanın öğrencisiydim mezun oldum zekeriya hoca kadar öğrenciye değer veren arkasında duran yardımcı destekçi öğretici bir hoca o okulda hiç görmedim hocamın bir sözü var unutmam. Hergün yeni bir bilgi ögrendiysek o gün kardayız.
Sinan KORKMAZ 4 yıl önce
Geç kalınmış bir uygulamayı nihayet uygulamaya başladınız. Bu çocuklar da meslek liseliler gibi iş tekniğini yerinde görmeli. Yarın birgün doktor mühendis yada diğer meslekleri tercih ettiklerinde olayın içyüzünü birebir görmeliler.
adamın teki 4 yıl önce
Ampul değiştirmeyi de derste mi öğrenecek çocuklar, ayıptır. Mühendis olmak isteyen meslek lisesine gitsin, hayata 3-0 önde başlasın. Bu kadar üni. ve bölüm varken günümüzde üniversite kazanmak çok kolay. Ama anlayana.
Keşke 4 yıl önce
Keşke milli eğitim bakanımız olsanız tespitleriniz çok güzel bence Eğitim fakültelerinde bu birikimlerinizi öğrencilerle paylaşmalısınız.
Yeni Sayımız