banner851

banner614

DÜZCE’DE TASARRUF YETKİSİ ONLARDA…

Eğitim-öğretimin sorunsuz şekilde ilerlemesi için gerekli tüm tedbirlerin hassasiyetle alındığı Düzce’de bazı sınıfların kalabalık olması anne-babaları salgın yüzünden endişelendiriyor. Bu konuda açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Kalabalık sınıflar istisnai bir durumdur, yaygın bir durum değildir. İstisnai durumlarda istisnai kurallar uygulanır. Dolayısıyla bakanlık olarak tüm illerimize, valiliğimize, il milli eğitim müdürlüklerimize okul bazlı kalabalık sınıflarla ilgili her türlü önlemi alma, ikili eğitime geçme veya ders saati süresinde tasarrufta bulunma yetkisini verdik." dedi.

banner619
Eğitim 12.09.2021, 18:30
1265
DÜZCE’DE TASARRUF YETKİSİ ONLARDA…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, 6 Eylül'de 81 ilde yüz yüze eğitime 57 bin 108 okulda başlandığını söyledi. Bu okullarda 850 bin dersliğin bulunduğunu dile getiren Özer, Sağlık Bakanlığı ile belirledikleri kriterler çerçevesinde tüm okullarda bu kriterlere riayet edilerek bir haftayı tamamladıklarını dile getirdi.

Özer, 850 bin derslikten sadece 198'sinde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini belirterek şöyle konuştu: "Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile belirlediğimiz kriterler, Kovid-19 salgınında okullarda yüz yüze eğitim devam ederken uyulması gereken kuralların çoğu kıta Avrupa'sında, farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor. Bir haftalık süreçte gelinen nokta, sağlık kurallarına uyduğumuz zaman süreci ne kadar başarılı şekilde yönetebileceğimizi gösteriyor. Türkiye'de eğitim sisteminin ölçeği çok büyük. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115 bin temizlik görevlimiz, 100 binin üzerinde idari personelimizin olduğu, 20 milyona yakın insanımızın yer aldığı eğitim sisteminden bahsediyoruz. Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir. Diğer taraftan bildiğiniz gibi virüs sadece okulları seçmiyor. İnsanların yaşadığı, etkileşim içerisinde olduğu tüm mekanlarda virüsün yayılma potansiyeli var."

Özer, okullarda belirlenen kriterleri harfiyen yerine getirmeye çalıştıklarını, okul dışı ortamlarda da vatandaşların bunlara uymasının büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Okulların kapatılması veya herhangi bir okulda vaka oluşmasının, okul içi ortamdan kaynaklanmadığını ifade eden Özer, "Çoğu kez okul dışı ortamlardaki bulaştan kaynaklanıyor. Kovid-19 salgınında yüz yüze eğitime devam etmesi ve 1,5 yıl aradan sonra bu iradenin kararlılıkla uygulamasında sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizlere görev düşmüyor, toplumun tüm kesimlerine görev düşüyor. Tüm vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan kurallara mutlaka uyması gerekiyor ki okullarımızı sürekli açık tutalım, öğretmenlerimiz öğrencileriyle birlikte olsun ve öğrencilerimiz de okulda arkadaşlarıyla hem eğitim öğretime devam etsinler hem de psikososyal olarak özgüvenleri yerinde süreçleri takip edebilsinler." diye konuştu.

"Kalabalık sınıflar istisnai bir durumdur"

Bakanlık olarak il veya ilçeler bazında önlemler veya istisnai kurallar getirmediklerini, okul ve vaka bazlı istisnalar uyguladıklarına dikkati çeken Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamuoyunda sıklıkla tartışılan 'kalabalık sınıflar' konusu var. 850 bin dersliği yüzde 56'sında öğrenci sayısı 25'in altındadır. Bu dersliklerin yüzde 18'inde de 26-30 arasında öğrenci sayısı bulunmaktadır. Dolayısıyla kalabalık sınıflar istisnai bir durumdur, yaygın bir durum değildir. İstisnai durumlarda istisnai kurallar uygulanır. Dolayısıyla bakanlık olarak tüm illerimize, valiliğimize, il milli eğitim müdürlüklerimize okul bazlı kalabalık sınıflarla ilgili her türlü önlemi alma, ikili eğitime geçme veya ders saati süresinde tasarrufta bulunma yetkisini verdik."

Şu anda 200'e yakın okulda önlemler çerçevesinde ikili eğitime geçildiğini açıklayan Özer, "Kalabalık sınıflar, ağırlıklı olarak arsa bulunamayan yerlerde veya depremdeki güçlendirme ve yıkım çalışmalarından kaynaklanan gecikmelerden ortaya çıkan geçici bir durumdur. İnşallah bakanlık olarak da süreci takip ediyoruz. Bu istisnai durumlarla ilgili de gerekli her türlü önlemi almaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu. (ÖNCÜ HABER/AA)

Yorumlar (7)
MIGHTY 2 hafta önce
İkametgah ile diğer bölgelerdeki okullara kayıt yaptıranları tespit etmek çok kolay.İkametgah değiştiripte okula gelenleri müdür çok iyi biliyor.Bir dilekçe ile istese sorunu çözer.İstese…
Yorumcu 2 hafta önce
Camiler yaotirarak biz Müslüman partiyiz görüntüsü vereceğinize her okulu imam hatipe cevrireceginize okullar yapın.Sinir oluyorum cocuklugumdan beri camilerde dilenilmesine.yok kuran kursu yaptırıyoruz yok cami yaptırıyoruz bir günde ilim irfan adna
İstisnai durum dedigi 2 hafta önce
İstisnai durum dediği yaklaşık 153 bin sınıf, ortalama 25 öğrenciden -ki daha fazladir- ortalama 4 milyon öğrenci demektir.Bu rakam çok yüksek, sınıflar sabahçı/oglenci acil bolünmeli yada haftada iki gün uygulamasına geçilmeli.Okullarin bu şekilde tedbirsiz ve kalabalık işleyişi vakaları 4-5 kat arttiririr.
Öğretmen 2 hafta önce
Düzcenin göbeğinde halen ikili öğretim yapan ve sınıf mevcutları minimum 35 olan Mustafa Kemal Ortaokulu derslere 07.30 da başlıyor ve çıkış zili 19.00 da çalıyor. Basında yer alan maske, mesafe, hijyen, havalandırma ya da temizlik koşullarını yerine getirmek imkansız. 14 saat aralıksız ders var. Ve malesef ders süresinin 40 dakika olmasında ısrar ediliyor. Sağlıksız bir ortamda öğretmen ve öğrencilerin sağlıklı kalmadı imkansız. Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü bu durumu göz önünde bulundurarak, diğer iller gibi önlem almazsa vebali büyük olur.
Öğretmen 2 hafta önce
Mustafa Kemal Ortaokulu malesef görülmüyor sabahçı öğlenci 10 dakika ara olur mu mesafe sıfır yağmur yağarsa okulun içindeki mesafeyi düşünemiyorum
MIGHTY 2 hafta önce
Misal Toki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu,sınıflar 37 kişi ve 10 şube var.1 kilometre ilerisindeki Beyciler İlkokulunda sadece ve sadece 3 sınıf var.İkametgahını Koçyazı Mah. gösteren bu okula gelmiş ve müdürde kabul etmiş.Şimdi sen okula yetki versen ne olur vermesen ne olur.1 km uzaklıktaki okul öğrenci bulamıyor ötekinde 10 şube var ve sınıf 37 kişi.Yazık günah
rasgele kayıt yok 2 hafta önce
müdür geleni almaz adres bölgesi orada olanı alır