banner851

banner614

DÜZCE’DE YAŞAMAK ONLARA EZİYET!

Astım hastalığı, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlenen eğitim toplantısı ile enine-boyuna ele alındı. Toplantıda, Düzce’de yoğun şekilde bulunan sis ve hava kirliliği ile aşırı rutubetli iklimin, astım atağına yol açan başlıca etkenler olduğu vurgulandı.

banner619
Eğitim 07.05.2018, 10:22 07.05.2018, 18:18
2050

Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şubesi ile Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliğiyle “Dünya Astım Günü” kapsamında hasta eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Her yıl mayıs ayının ilk salı günü düzenlenen “Dünya Astım Günü” programı kapsamında Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde astım hastalığı konusunda toplumsal farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Astım hastalığı nedir?
Astım hastalığını; akciğerlerdeki bronş denilen hava yollarının alerji veya sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı gelişen müzmin bir hastalık olarak tanımlayan Dr. Öğretim Üyesi Gülhan; bu hastalıkta havayollarının iltihaplı, şiş, kızarık, daralmış ve aşırı duyarlılık içinde olduğuna dikkat çekti.

“Astımın temelinde genetik bir hastalık var”
Nefes darlığı, üç haftadan uzun süren öksürük, göğüste ıslık (hırıltı) sesi ve tıkanıklık hissinin, hastalığın başlıca belirtileri olduğunu söyleyen Gülhan; astımın temelinde genetik bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Yakın aile çevresinde astım olan kişilerde astım gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Gülhan; yine çevresel faktörlerin de astımın gelişiminde rol oynayabildiğini ifade etti.

Astım atağına yol açan etkenler
Sigara, odun-kömür dumanı, parfüm, saç spreyleri, yemek, boya, otomobil içerisindeki kokular, sis, hava kirliliği, aşırı rutubetli iklim, mevsim değişimleri, gülme-ağlama ve mesleki faktörlerin, astım atağına yol açan başlıca etkenler olduğunu Gülhan; ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, ev hayvanları, enfeksiyonlar ve sigara gibi zararlı etkenlerden uzak durarak hastalığa karşı korunulabileceğini söyledi.

Sigara, ilaçların tedavi edici etkisini de azaltıyor
Astımlı hastaların bir kısmında bazı ilaçları aldıktan sonra alerjik reaksiyonlar ve astım ortaya çıkabileceğine dikkat çeken  Dr. Öğr. Üyesi Gülhan; aspirin ve diğer ağrı kesicileri mümkün olduğunca kullanmamak gerektiğini dile getirdi. Hamileyken sigara içen annelerin bebeklerinde astım gelişme riskinin fazla olduğu gibi, pasif sigaraya maruz kalan gebelerin  çocuklarında da astım olasılığının arttığını bildiren Gülhan; “Çocukların hayatlarının ilk yıllarında sigaraya maruz kalmaları, akciğer gelişimini olumsuz etkilemekte, astım gelişme olasılığını artırmaktadır. Astımlıların pasif olarak sigaraya maruz kalmaları, atakların sıklığını arttırmakta, kontrolü güçleştirmektedir. Sigara, astımlılarda tedavi edici ilaçların tedavi etme yeteneğini de azaltmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (3)
Duzceli 3 yıl önce
Kalici konutlarda ve konuralpte yasayanlar bi nebze sansli bu konuda
fabrika diye tutturmayın 3 yıl önce
hem vekillere baskı yapfabrika yok diye.fabrika gelir.havamız kirli.önce ne istediğinizi bilin.düzce fabrika,sanayi için uygun değil.turizm ve tarım yapsın.koca şehir olup her türlü insan gelmesin.gidin kıraç araziye sanayi kurun.
bedava kömür 3 yıl önce
bedava kömürler, çöp yakmalar, merkeze yakın fabrikalar kimin umrunda