banner851

banner614

EĞİTİM-İŞ’TEN BÜYÜK TEPKİ

Eğitim- İş Düzce Şubesi Başkanı Hüseyin Arslan, yaptığı yazılı açıklamada liselere girişte yapılan TEOG’un LGS olarak hiçbir altyapı ve hazırlık olmaksızın değiştirildiği gerekçesi ile yargıya taşıdıklarını belirterek, “Yargıdan çıkacak iptal kararı sonrası oluşacak kaosun sorumlusu biz olmayacağız” ifadesinde bulundu.

banner619
Eğitim 25.04.2018, 11:21 25.04.2018, 16:32
768

Liselere geçiş sınavı olarak bilinen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınav Sistemi’nin Liselere Giriş Sistemi olarak değiştirilmesine Eğitim-İş Düzce Şube Başkanı Hüseyin Arslan, yaptığı yazılı açıklama ile konuyu yargıya taşıdıklarını bildirdi.
 
“Yargıdan çıkacak iptal kararı sonrası oluşacak kaosun sorumlusu biz olmayacağız”
Arslan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
 

“Bilindiği gibi mevcut TEOG sistemi bir gecede hiçbir altyapı ve hazırlık olmaksızın alelacele değiştirilmiş, sınava çok kısa süre kalmasına rağmen tam bir belirsizlik ortamı yaratılmıştır. Bakanlığın yeni sistemde ‘nitelikli okullar’ olarak tarif ettiği sınavla öğrenci alacak okullar listesi de kılavuzla yayınlanmış ve ortaya, öğrenciye ya imam hatip ya da özel okul mecburiyeti sunulmuştur. Bu okullar arasında yılların birikimi ile Anadolu’da köklü bir gelenek yakalamış pek çok başarılı Anadolu Lisesi de bu listede yer bulamamış ve kaderine terk dilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız; zamanlama açısından yanlış olan sistem değişikliğine, yeni uygulamaya girecek sistemin yanlışlığına, yol yakınken dönülmesi, çocuklarımız için geleceğimiz için oluşturulacak sistemin tüm paydaşların katkısı ile beraberce oluşturulmasına yönelik çağrılarımız karşılık bulmamıştır. Gelinen noktada okullar da iflas etmiş eğitim sisteminin ikrarı olarak nitelikli niteliksiz tanımlaması ile ayrıştırılmıştır. Asli görevi tüm okulları nitelikli yapmak olan ve bu görevlerini unutanların yanlışlığına dur demek için yeni sisteme ilişkin yönetmeliğin ilgili maddelerini, yönergeyi ve kılavuzu yargıya taşıdık. Yargıdan çıkacak iptal kararı sonrası oluşacak kaosun sorumlusu biz olmayacağız. Sorumlu yeni sistemin kurucuları, uygulayıcıları ve dayatıcıları olacaktır. Bu halde Danıştay’a da bu kaosa yol açmamak adına bir an önce karar vermesi sorumluluğu düşmektedir”

Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (4)
Eğitimcimiz ne çok.. 3 yıl önce
16 yıl her gelen Milli Eğitim Bakanı sistem değişikliğne gitti.Bu şekilde en az 8 veya daha fazla değişiklik oldu çözüm hala yok. Ne üzümü yenecekse biri üzüm yemeden bahsetmiş.
Bağcı 3 yıl önce
Sizin anacınız üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi İmam Hatip düşmalığını bırakın kabak tadı verdi
selma 3 yıl önce
çalışan a okul var hocam 1 ..2 net yaptı diye çilimliden farabıye öğrenci taşımak daha mantıksızdı emin olun.
vizyon 3 yıl önce
kaos yok .sıkıntı yok .gam yok keder yok okul çok .