banner851

banner614

EĞİTİM SENDİKALARI KARŞI KARŞIYA!

Düzce’deki eğitimin durumunu masaya yatıran sendika temsilcilerinden Eğitim-Bir-Sen Düzce İl Temsilcisi Ömer Faruk Çelebi, FETÖ soruşturmasında haksız şekilde açığa alınanlar olduğunu söylerken karma eğitimi kızların okullaşmasında engel olarak ifade etti. Demokrat Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Enver Şahin, “Benim adamım değilsin, zihniyeti Düzce’de eğitimi tabana vurdurdu” derken Eğitim-İş Düzce İl Temsilcisi Hüseyin Arslan ise idareci olmayacak kişilerin idareci yapıldığını savundu.

banner619
Eğitim 26.11.2016, 00:13 26.11.2016, 09:54
2408
EĞİTİM SENDİKALARI KARŞI KARŞIYA!
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla eğitim sendikalarının Düzce’deki temsilcileri, MANŞET programında eğitimdeki sorunları değerlendirdi. Eğitim-Bir-Sen Düzce İl Temsilcisi Ömer Faruk Çelebi, Eğitim-Sen Düzce İl Temsilcisi Başkanı Erdal Seycan, Eğitim-İş Düzce İl Temsilcisi Hüseyin Arslan ve Demokrat Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Enver Şahin, ÖNCÜ TV’de Gazeteci Erol Tayhan’ın konuğu oldu.ÖĞRETMENLER GÜNÜ UCUBE
Konuklar, 24 Kasım Öğretmenler Gününün anlamı ve bugünkü karşılığı hakkındaki düşüncelerini ifade ederek programa başladı. Eğitim-Bir-Sen Düzce İl Temsilcisi Ömer Faruk Çelebi, 24 Kasım’ın 12 Eylül Darbesinin bir ürünü olduğunu söyleyerek öğretmenler gününü annesini huzur evine bırakmış bir evladın anneler gününde oraya çiçek götürmesine benzeterek ‘bu örnek öğretmenler gününün ne kadar ucube olduğunu gösteriyor’ dedi.

EĞİTİM SİSTEMİ BU HALİYLE KİŞİLERİ MANKURTLAŞTIRIYOR
Eğitime bakış açısında sıkıntı olduğunu ifade eden Çelebi, sistemin sorgulanması gerektiğini kaydederek “15 Temmuz süreci köle yetiştirildiğini gösterdi. Devleti eksik kaldığı alanları cemaatin doldurduğu görüldü. Eğitim sistemi bu haliyle kişileri mankurtlaştırıyor.” Diye konuştu.

Eğitim-Sen Düzce İl Temsilcisi Başkanı Erdal Seycan öğretmenler gününün anlam olarak içinin boş olduğunu dile getirerek öğretmenler gününün Dünya’da 5 Ekimde kutlandığını paylaştı.

İDARECİ OLMAYACAK KİŞİLERİN İDARECİ YAPILDIĞINI GÖRÜYORUM
Eğitim-İş Düzce İl Temsilcisi Hüseyin Arslan, öğretmenlik mesleğine yapılanlarla verilen değerin azaldığını aktararak öğretmenliğin toplum gözünde küçük düşürüldüğünü vurguladı. Arslan, Düzce’de projeyle eğitimin başarısının artmayacağını savunarak alt yapıda eksikliklere dikkat çekti.

Arslan, öğretmenlerin ekonomik durumlarını paylaşarak eğitimde başarı için kriterleri sıraladı. “Öncelikle herkes başarının bedelini ödemeye hazır olacak. Okullarımızda donanım sağlanacak. Liyakat ilkesine uyularak yöneticiler liyakatlı insanlardan seçilecek mi? Ben idareci olmayacak kişilerin idareci yapıldığını görüyorum.”

ATAMALARLA OKULLAR ÇAĞ ATLADI

Arslan’ın liyakat açıklamasına Çelebi, “Geçen yıl yapılan atamalarla okullar çağ atladı. İdarecilerin genellenmesine itiraz ediyorum.” Yanıtını verdi.

‘BENİM ADAMIM DEĞİLSİN’ ZİHNİYETİ DÜZCE’DE EĞİTİMİ TABANA VURDURDU
Demokrat Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Enver Şahin, öğretmenler gününün dayanışma günü olduğunu bildirerek devletin öğretmenlere gerekli değeri vermesinin önemine değindi.

Demokrat Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Enver Şahin, eğitimde başarı için ‘milli eğitime ayar çekilecek’ çıkışıyla açıklamalarda bulundu. “Düzce’de eğitimde fiziki yapı durumu faso fiso. Milli Eğitim Müdürlüğü bana hizmet etmek zorunda. Siyasiler, nasıl siyaseti hizmet için yapmalıysa milli eğitimde bana bende öğrencime hizmet etmek zorundayım. Öğretmenlerin motivasyonları yok. Borcu ve geleceğinden dolayı kaygı taşıyor. Atamalarda liyakat gösterilmedi. Liyakatı etkileyen faktör siyasettir. ‘Benim adamım değilsin’ zihniyeti Düzce’de eğitimi tabana vurdurdu.”

FETÖ SORUŞTURMASINDA HAKSIZLIK YAPILDI
Sendika temsilcilerin görüşlerini değerlendiren Çelebi, yapılan açıklamalara yanıt verdi. “Bana göre liyakatın ölçüsü yok. Bir kişinin idarecilik yapıp yapamadığını görerek karar verilebilir. Atamalarla gelen müdürlerin tamamı iyi performansla çalışıyor. Okullardaki hizmetli sorununu çözmek öğretmenin işi değil. Kirli ortamda çalışılmaz. Öğrencilerin başarısı için talep etmesi gerekiyor. Hazırbulunmuşluk düzeyi ve ailenin desteği gerekiyor. Başarı için okul-veli-öğrenci üçlüsü vazgeçilmezdir. Sorumluluk sadece öğretmenin değildir. Bu unsurlar yoksa kimseyi boynuna kemer takıp okula getiremeyiz. Öğretmenler öğrencilerine ailelerinden fazla ilgi gösteriyor. Düzce’deki parçalanmış aile sayısı başarıya etki ediyor. FETÖ soruşturmasında bize göre haksız şekilde açığa alındı. Geç gelen adalet adalet olmaz. Birçok okul bu yüzden eksik başladı. Karma eğitim, kız çocuklarının okullaşmasındaki engellerdendir. İsteyenler kızı erkeği ayrı olarak çocuklarını okutabilmelidir.başarıyı herkes istemeli ve seferberlik başlatılmalıdır.”
Yorumlar (17)
sedatveda 5 yıl önce
eğitim de değil sorun ...sorun tv lerde dızılerde sokakta 5 saat tı ılkokulda dersler 7 saate çıktı eğitım kalıte olarak arttı ammaaaaa ahlaksız bır nesıl e eğitim vermek zıhnıyet bozuksa mumkun değil
tahlil 5 yıl önce
Düzcenin eğitim problemlerine çözümle ilgili eğitimbirsen adına katılan yetkilinin sözleri gerçekten skandal. sendikası adına bence daha düzgün şeyler söyleyecek birileri varsa o konuşmalı. o ne öyle ya! suçlu öğrenci ve veliler, bir de karma eğitim. ha, bir de darbe ürünü öğretmenler günü galiba. düzce geçen sene atadıkları müdürleriyle çağ atlamış... Gerçekten ayıptır. bir sendika temsilcisinin bu şekilde ipe sapa gelmez tahlilleri ancak kendi sendikasına zarar verir ve dinleyenlere daral getirir.
KARMA 5 yıl önce
Ömer bey düzdeki başarısızlığın sebebini bulmuş: karma eğitim. BRAVO!
adam olmak 5 yıl önce
TES başkanı neden programa katılmadı önce bunu soralım,enbüyük ikinci sendika ya...Neredeyse yetkili sendika olacaktı Düzce de,okadar üye neden bu platformda temsil edilmesi?.17 üyesi olan sendika başkanı çıkıyor takır takır doğrulardan bahsediyor,en çok üyesi olan sendika başkanı da çıkıyor doğrularla birlikte kaçak güreşiyor.Diğerleri de malum olumlu olumsuz figüranlar orada...Peki ya gerçekler ne olacak...Çocuklarımıza yanlızca bilgi mi yüklenecek nasıl bir gelecek yetişecek....Benim bu program sonunda çıkardığım not her ne fikirde olunursa olunsun ortak bazı paydalarda buluşulabiliyormuş,çamur atma izi sende çıkar,senin adamın benim üyem deme liyakati sorgula,vs. vs. işte 15 Temmuzun enbüyük kazanımı 15-18 yaş gurubundaki gençlerimizin vatanına bayrağına ezan ve Kur'an'ına sahip çıktığıdır.İşte bu nesli öğretmenler yetiştirdi,demekki neymiş sadece akademik eğitim değilmiş,davranış ve ahlaki eğitim de gerekliymiş.Teşekkürler öğretmenim Teşekkürler Düzceli genç kardeşlerim
vatandaş 5 yıl önce
...kardeşim ben bütün hükümetleri gördüm..2000 de mhp nin sendikası olan kurum kendi adamlarını yerleştirdi.ondan öncede başkaları..herkes kendini sütten çıkmış.ak kaşık gibi görüyor.başa gelen mutlaka kendi adamını kayırıyor bu bir gerçek.fanatik olmayalım doğru konuşalım..Bu arada Adnan bey abi ülkenin battığı yok çok şükür..Allahta o günleri göstermesin.selamlar.
Enver ŞAHİN 5 yıl önce
Bu proğramda her şeyi özgürce ,çekinmeden ,korkmadan anlattım.haklının hakkını n verilmesini ,haksızında tepesine vurulacağını belirttim.Öğretmenin önemli olduğunu anlattım. üye sayım 17 4000 üyem varmış gibi gür sesim çıktığına inanıyorum.her daim öğretmenin yanında,Düzcelilerin yanındayım. pozisyon ve makamla işim yok. onu başka arkadaşlarımız düşünsün.
burda bile 5 yıl önce
gerçekten öğretmenliği 40 dakika derse girip çıkmak olarak görmeyen fedakar,kendini yetiştiren öğretmenler var onlardan Allah razı olsun.Düzcenin en önemli sorunu aile yapısıdır.Bu sadece milli eğitimin görevi değildir.herkes sorumluluğunu almadığı için kokuşmuş aile yapısının ürünleri çocuklar harcanıyor.uyuşturucu,başarısızlık hep bunun sonucu..ÜZERİNE GİTMEMİZ GEREKEN KONU BU AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI ZORUNLU AİLE EĞİTİMLERİ DÜZENLESİN,TARTIŞMA YAŞAYAN AİLELER ZORUNLU OLARAK PSİKOLOJİK DESTEK ALSIN.KAHVEHANELER VE EĞLENCE MEKANLARI BELLİ SAATTEN SONRA KAPATILSIN,DENETLENSİN,ÇOCUĞUNA SAHİP ÇIKMAYAN AİLELERİN ÇOCUKLARINA DEVLET EL KOYSUN.GAZİNOLAR,KUMARHANELER AİLE YAPISINI BOZAN YERLERDİR.AKŞAMLARI 15 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARA KİMLİK SORSUNLAR DIŞARI ÇIKARAN AİLESİNE CEZA VERSİNLER.TÜM TOPU OKULLARA ÖĞRETMENLERE ATMAKLA BU SORUNU ÇÖZEMEZSİN DÜZCE.ÖNCE KENDİNİ DÜZELT
BURDA BİLE 5 yıl önce
Yorumlarda bile eğitim adına tek bir kelime etmemişsiniz.demek ki umurunuzda olan eğitim değil alamadığınız kadrolar olmalı.Önce Düzceli olarak düzcede eğitime ne kadar katkı sağlıyorsunuz ona bakmak lazım.24 kasımın gerçekten de darbe döneminin ürünü olduğu doğrudur.kutlama yapılıyorsa eğer alışkanlıktan kutlanmaya devam edildiğindendir. Liyakatten bahsediyorsunuz biri size vasfınız olmadığı halde bir müdürlük teklif etse koşa koşa atlarsınız.Öğretmenlerin maaşlarının az olduğunu düşünmüyorum bir eğitimci olarak.kurslara , egzersizlere ,sınavlara katılan öğretmenler 4500 TL ve üzeri para kazanıyor.kendi parasının bile hesabını yapamayıp açılıp borç batağına düşenin de kendine hayrı yok demek ki.bazı öğretmenlerin kendi mesleklerine saygıları yok ki başkalarının nasıl saygı duymasını bekliyorsunuz.Fedakarlıktan bahsediliyor bir saat bir program olsa herkes kaçacak yer arıyor,veli gelse konuşacak adam bulamıyor,iş olsa başkası yapsın diye kaçıyor bazıları.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın