banner851

banner614

FİŞLENMEKTEN KURTARDIK

Eğitim-iş Düzce Şubesi İl Temsilcisi Zeki Bayram, Aşamalı Devamsızlık Yönetiminin (ADEY) yürürlülüğünün iptali sonrasında milyonlarca yurttaşı fişlenmekten, yüzbinlerce çalışanı angaryadan kurtardıklarını açıkladı.

banner619
Eğitim 28.08.2013, 11:08
188
FİŞLENMEKTEN KURTARDIK


Milli Eğitim Bakanlığı'nın birçok konuda olduğu gibi eğitim sendikalarından görüş almaksızın hayata geçirdiği uygulamalardan biri olan Aşamalı Devamsızlık Yönetiminin olan ADEY'in dava açılarak yürürlüğünün iptali konusunda açıklama yapan Zeki Bayram, “Uygulamaya ilişkin tereddütlerimizin gözden geçirilerek hukuka aykırı ve uygulamada pek çok soruna neden olacak kısımların geri alınarak iptal edilmesi için Bakanlığa başvuru yapmıştık. Ancak Bakanlık nezdinde gerçekleşen bu girişime Bakanlık ret yanıtını vermişti. Bakanlığın bu ret cevabı üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün, ilköğretim çağındaki çocukların okula devamlarının sağlanması, devamsızlığın erken tanılanması, değerlendirilmesi, devamsızlık yapan çocuğa yönelik bireyselleştirilmiş müdahale yapılmasını sağlamak için öngördüğü Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) Uygulamasını yaşama geçiren genelgenin hukuka aykırı bölümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla dava açmıştık. Dosya kapsamında itirazımızı görüşerek, Danıştay 8. Dairesi'nin Sendikamızı haklı bularak olumsuz kararını kaldırmış ve dava konusu düzenlemelerin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.” dedi.

Zeki Bayram davanın sendika lehine sonuçlanmasının ardından, “Kararla birlikte, milyonlarca öğrenci ile bu öğrencilerin ailelerinin psikolojisini bozan; özel hayatın gizliliğini ihlal ederek eğitim kurumları üzerinden yurttaşlarımızı fişleme hedefi güden; haksız ve hukuka aykırı olarak yüz binlerce eğitim çalışanının omuzlarına angarya yükleyen ADEY uygulaması bu aşamada hukuken ve fiilen uygulanamaz hale gelmiştir.” ifadelerini sözlerine ekledi.

 

Haber; G. KARDUZ

banner844
Yorumlar (0)