banner851

banner861

GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİKTE DÜ BAŞARISI

banner619

Üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre değerlendiren “TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite 2020 Endeksi” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açıklandı. Düzce Üniversitesi, endekste yine ilk 50 üniversite içerisinde yer alma başarısı göstererek girişimci ve yenilikçi odaklı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

banner846
Eğitim 05.11.2020, 12:29
754
GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİKTE DÜ BAŞARISI
banner844

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen Üniversiteler Arası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi sonuçlarına göre Düzce Üniversitesi Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi sıralamasında büyük bir başarı göstererek endekse giren üniversiteler arasında yer aldı.

“TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite 2020 Endeksi” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açıklandı.

“Yeni iş fikirlerinin olgunlaşmasını, hayata geçirilmesini sağlıyor”

Yaptığı konuşmada, bu sıralama ile üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedeflediklerini belirten Bakan Varank, “Girişimci ve yenilikçi üniversite ile sunduğu mentörlük ve danışmanlık hizmetleriyle yeni iş fikirlerinin olgunlaşmasını, hayata geçirilmesini sağlayan bir ortam sunan, kazandırdığı girişimcilik ruhuyla risk alabilen bireyler yetiştiren, sağladığı ekonomik katkı ve yaygınlaştırdığı yenilik kültürü ile bölgesel ve ulusal kalkınmada itici role sahip olan üniversiteleri kastediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Dünyaya, geleceğe, teknolojiye yön verenler hep girişimcilerdir”

Üniversiteler tarafından son yıllarda girişimciliğe dair birçok önemli adımın atıldığını dile getiren Varank, “Özellikle TÜBİTAK’ın bu alanda verdiği önemli desteklerin de katkısıyla, akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım ve hareketlilik içinde. Elbette bu iş arz-talep işi. Gençlerimiz de artık kendi işlerini kurmanın, girişimci olmanın hayallerini kuruyor. Şimdi bakın dünyaya, geleceğe, teknolojiye yön verenler hep girişimciler, yeniliğin peşinde koşanlar. Bu sebeple akademisyen ve araştırmacılar da artık çalıştıkları kurumlarda girişimciliğe, yenilikçiliğe dair fırsat ve kaynakların olduğu yerlerde toplanıyor. Dolayısıyla artık üniversitelerimiz için, girişimci ve yenilikçi olmak bir tercih meselesi değil, bir zorunluluktur.” şeklinde konuştu.

Düzce Üniversitesi emeklerinin meyvelerini toplamaya devam ediyor

‘Bilimsel Teknolojik Araştırma Yetkinliği’, ‘Fikri Mülkiyet Havuzu’, ‘İş Birliği ve Etkileşim’ ile ‘Ekonomik Katkı ve Ticarileşme’ olmak üzere dört boyutta ve 22 göstergeye göre hazırlanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite 2020 Endeksi”ne daha önceki yıllarda olduğu gibi yine dahil olma başarısı gösteren Düzce Üniversitesi, katma değerli bilimsel projelerin, nitelikli iş birliklerinin ve bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşma çalışmalarının meyvelerini toplamaya devam ediyor.

Yorumlar (2)
"Aziz Türk Milleti 7 ay önce
Girişimciler özgür ülkeler de geleceğe yön verirler. VPN kullanımında Dünya 3. olan ülkeler de DEĞİL!
vatandaş 7 ay önce
zaten kaç tane üniversite var :D
16°
kapalı