banner851

banner614

KURTSUYU’NDA EYLEM

Kurtsuyu Köyü'ndeki 14 derslikli ilköğretim okulunun taşımalı eğitim sistemi nedeniyle kapatılmasına karşı çıkan köylüler okul önünde eylem yaptı. Öğrencileri okullara taşıyacak olan servislerin de köye gelmemesi nedeniyle 57 öğrencinin bir aydır okula gidememesine öğrenci velileri tepki gösterdi.

banner619
Eğitim 08.10.2012, 16:27
309
KURTSUYU’NDA EYLEM

Düzce merkeze bağlı 350 haneli Kurtsuyu Köyü'nde bulunan 14 derslikli iki katlı ilköğretim okulunun taşımalı eğitim sistemi nedeniyle öğrenci sayısı azaldı. Beş farklı mahallesi bulunan köyde sadece okula en yakın Merkez Mahallesi'ndeki 17 öğrenci tek sınıfta eğitim görürken geriye kalan 57 öğrencinin de taşımalı eğitim sistemiyle farklı okullara gönderilmesine karar verildi. Köy okulundaki öğrenci sayısının da azalmasıyla birlikte okulun kapatılmak istenilmesine öğrenci velileri ve köylüler tepki gösterdi. Servis araçlarının da köye gelmemesi nedeniyle 57 öğrenci okula başlayamadı.

 

Okulun önünde toplanan öğrenciler "Okulumuzu geri istiyoruz", "Okulumuzu geri verin", "Okulumu isteriz başka bir şey istemeyiz" yazılı pankartlar açarak okullarının kapatılmasına tepki gösterdiler. Öğrenciler hep bir ağızdan "Okulumuzu kapatmayın" diye bağırarak kendi okullarında eğitim öğretime devam etmek istediklerini söylediler.

 
Öğrenci velilerinden Cüneyt Örnek, "350 haneli köyümüzde beş ayrı mahallemiz var. Taşımalı eğitim sistemi nedeniyle en yakın mahalledeki 17 öğrenciyi okula aldılar. Geriye kalan 57 öğrencinin farklı okullara taşınacağı söylenildi. Okulların açıldığı günden bu yana geriye kalan 57 öğrenci köye taşımalı eğitim için servis gelmemesi nedeniyle okula başlayamadı. Biz köye servis istemiyoruz. Biz köyümüze öğretmen istiyoruz. 66 aylık bir çocuğun kışın iki metre kar içerisinde gidip ne kadar eğitim alabilir" diye konuştu.
 
Okullarının kapatılmamasını isteyen Münevver Ceylan ise bir aydır çocuğunun okula gidemediğini belirterek şunları söyledi:
 

"Öğrenci sayısı azaldı diye okulumuzu kapatmak istiyorlar. Taşımalı sistemle öğrencileri başka okullara taşıyacaklarını söylediler ama bir aydır köyümüze servis bile gelmiyor. Çocuğum bir aydır okula gidemedi. Sürekli bana ne zaman okula gideceklerini soruyorlar. Çocuklarımızı köyden alarak 20 kilometre uzaklıktaki okula taşıyacaklar. Kış aylarında köyümüze iki metre kar yağıyor. Köyden bile çocuklarımız okula güçlükle giderken kış aylarında yolumuz kapandığında nasıl okula gidecekler"

 
Kurtsuyu Köyü İlköğretim Okulu öğrencisi Menekşe Öztürk'de okullarının kapatılmamasını isteyerek, "Biz kendi okulumuzu istiyoruz. Başka okula gitmek istemiyoruz" diyerek okullarının kapatılmasına tepki gösterdi.

Yorumlar (0)