banner851

banner614

MEB'DEN SÜRPRİZ KARAR

MEB, okula başlama yaşı ile ilgili sürpriz bir karar aldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okula kayıt yaşı konusunda yönetmenlik değişikliğine giderek, 66, 67 ve 68 aylık çocuklar, eğer velileri dilekçe verirse, hiçbir zorlama olmadan kayıtları 1 yıl ertelenebilecek.

banner619
Eğitim 14.08.2013, 14:02
265
MEB'DEN SÜRPRİZ KARAR

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.  Söz konusu okula kayıt yaşı konusundaki son değişiklik şu şekilde bildirildi: “Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

Yürürlükten kaldırılan yönetmenliğin eski uygulaması ise “İlköğretim okullarının birinci sınıfına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Yaşça kayıt hakkını elde eden ancak bedenen yeterince gelişmemiş olan çocuklar, velisinin yazılı isteği üzerine okul öncesi eğitim kurumlarına devam edebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir." ifadelerine yer verilmişti.

Yönetmelik bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

 

Haber: S. KAŞKIR

banner844
Yorumlar (0)