banner851

banner955

MEB’TEN VELİLERE UYARI

MEB, ilkokul ya da ortaokul öğrencilerine yönelik özel etüt merkezlerinin faaliyetlerinin 1 Temmuz'dan sonra yasadışı kapsama girecek olması nedeniyle velilere bu kurumlarla sözleşme imzalamamaları gerektiği konusunda uyardı.

Eğitim 10.05.2017, 09:29 10.05.2017, 18:02
8231

Milli Eğitim Bakanlığı son 6 ay içinde 60'tan fazla ruhsatsız faaliyet gösteren özel eğitim kursu tespit etti. Eğitim koçluğu, TEOG kampı, ödev merkezi gibi isimler altında dershanecilik yapmaya devam eden kurslara toplam 2 milyon TL ceza kesildi. Kurumların tamamı kapatıldı. 1 Ağustos 2017'den itibaren özel eğitim kursları sadece bir bilim grubunda faaliyet gösterebilecek. MEB bu kursları takip için dijital bir sistem geliştirdi. Kursların faaliyetleri elektronik ortamda denetlenecek.

Üçüncüsünde kapanacak
Ruhsatı olan ancak Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na aykırı faaliyetler yaptığı tespit edilen çeşitli kurumlara yönelik de kapsamlı bir çalışma yapıldı. Reklamlarında öğrenci resmi kullanan, izinsiz yerleşim planı değişikliği yapan, gerçeğe aykırı ilan ve reklam veren toplam 10 ildeki 17 özel öğretim kurumuna 217 bin 740 TL para cezası kesildi. Bu kurumların kanuna aykırı faaliyeti bir kez daha işlediklerinin tespiti halinde, para cezaları 5'er kat artırılarak uygulanacak. Üçüncü kez aynı tespitin yapılması halinde ise bu kurumlara kapatma verilerek ruhsatları iptal edilecek.

Velilere sözleşme uyarısı
MEB velilere 1 Temmuz'dan sonra faaliyetlerinin yasadışı kapsama girecek olması nedeniyle ilkokul ya da ortaokul öğrencilerine yönelik özel etüt merkezleriyle sözleşme imzalamamaları gerektiğini duyurdu. TEOG hazırlık, ödev evi, danışmanlık merkezi, etüt merkezi gibi isimler altında kayıt alma eğiliminde olan kurumlara itibar edilmemesi istenirken, bu kurumlara idari para ve sürekli kapatma cezası uygulanacağı bildirildi. Kanun gereği, ilköğretim veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin yürütüldüğü bir kurum türü olarak tanımlanan "sosyal etkinlik merkezleri" ise il milli eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasındaki işbirliği protokolleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

Yorumlar (5)
MIGHTY 6 yıl önce
Bugün bu ülkede dershanelerde çalışan öğretmen sayısı kaç haberiniz var mı?Istihdam açın o zaman buralarda çalışan öğretmenlere.ama nerde o günler? MEB ne derse desin bu ülkede sınav sistemi olduğu sürece dershanecilik var olmaya devam edec
Veli 6 yıl önce
Bu işi lisede okuyan öğrenciler için de yapsalar iyi olur. Düzce'de 7000 liradan aşağıya dershane yok en son 6000 liraya iniyorlar, peşin olursa 5000 lira imiş, 6000 liraya dershane mi olur lütfen ilgililer müdahale etsin bekliyoruz...
SÜLEYMAN METE 6 yıl önce
BİR DÖNEMDE DEVLET TOPLAYAMADIĞI VERGİLER İÇİN BİZE FİŞ TOPLATIP VERGİ İADE ZARFI HAZIRLATMIŞTI.
ÇIKARIN BİR KHK; DEYİN Kİ "BU SÖZLEŞMELER GEÇERSİZDİR" VATANDAŞI NİYE UĞRAŞTIRIYORSUN?
Chief 6 yıl önce
Kanuna aykırı olan sözleşmeyi imzalamış olsak devlet bizi koruyamayacak mı yani...
A.Rıza ÖZÇELİK 6 yıl önce
TEOG ve ANADOLU LİSESİ sınavlarıda kalkıyor mu? Her aile çocuğunun istediği liseye sınavsız mı yollayacak. Yoksa parası olan okuyacak parası olmayan okuyamayacak mı?
Yeni Sayımız