banner851

banner614

Milyonlarca öğrenci için kayıt zamanı

2008-2009 Eğitim öğretim yılının son günlerine girilirken 2009-2010 eğitim yılı için kayıtlar bugün başladı. Kayıtlar internet üzerinden yapılabilecek.

banner619
Eğitim 01.06.2009, 17:08
210
Milyonlarca öğrenci için kayıt zamanı

Milyonlarca öğrenci 2008-2009 eğitim öğretim yılını geride bırakmak ve yaz tatiline girmek için gün sayarken 2009-2010 eğitim yılı dolayısıyla kayıtlar da bugün başladı. Kayıt başvuruları Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adresler ve çocukların MERNİS nüfus bilgilerini esas alınarak internetten gerçekleştirilecek. Bu kayıt döneminden itibaren şehit ve gazi çocuklarının yanı sıra özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar da istedikleri ilköğretim okuluna kaydolabilecekler. Kayıtlar elektronik ortamda yapılacağı için özel ilköğretim okullarının yöneticileri çocukların kimlik numaralarını e-okul sistemine girerek kayıt yapacaklar.

Ortaöğretimde de sınavla öğrenci alan Fen ve Anadolu ile Sosyal Bilimler liseleri dışındaki liselere kayıt başvuruları 1 Ağustos 2009'da başlayacak.

Ortaöğretimde de kayıt başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilecek ve ilköğretim okullarındaki yöntem aynen izlenecek.

Bu çerçevede il ve ilçelerde kurulacak ''Öğrenci Yerleştirme Komisyonları'' her okulun kayıt bölgesini ve kontenjanını belirleyecek. Belirlenen kayıt bölgeleri okul müdürlüklerine bildirilecek. Okul müdürlükleri, kontenjanlarındaki öğrenci sayısı kadar kayıt yapacak.

İnternet üzerinden kayıt uygulaması, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre öğrencilerin, velilerin ikametlerine en yakın okullara yerleştirilmesini esas alıyor.
Veliler, internet aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden form doldurarak kayıt başvurusu yapıyor. Velilerin başvuruları değerlendirildikten sonra öğrenciler, öğrenci yerleştirme komisyonlarınca ikametgahlarına en yakın okula yerleştiriliyor. Öğrencilerin hangi okullara yerleştirildikleri listelerle ilan ediliyor. Öğrencilerin kesin kayıt işlemleri ise ilan edilen bu listelere göre okul müdürlüklerince gerçekleştiriliyor.

banner844
Yorumlar (0)