banner851

banner614

OTONOM ARAÇLAR KIYASIYA YARIŞTI

Düzce Üniversitesi Mekatronik Teknolojileri (MAKATEK) Öğrenci Topluluğu, Open Zeka tarafından düzenlenen Mini Otonom Araç Yarışması'na katıldı. Gerçekleştirilen yarışmada kıyasıya rekabet yaşanırken, Düzce Üniversitesi 4’üncü oldu.

banner619
Eğitim 14.05.2019, 10:22 14.05.2019, 13:00
1052

Düzce Üniversitesi MAKATEK Öğrenci Topluluğu ve Bilkent Cyberpark işbirliği ile katılım sağlanan yarışta en son teknoloji ürünü sensor ve yapay zeka algoritmaları kullanıldı.Uygulama geliştirmek, takım çalışması ve takımlara arası etkileşim kültürünü artırmak, kendine güvenen ve robotik alanında Türkiye’yi temsil edecek genç girişimciler yetiştirilmesi amaçlanan programda, ülkemizde teknoloji firmalarının ihtiyaç duyacağı otonom sistemleri geliştirebilen insan kaynağının oluşmasına da katkı sağlanmaya çalışıldı.Öğrenciler, 8 Ocak ve 03 Şubat tarihleri arasında yarışma kapsamında otonom araçlar üzerinde kullanılan yapay zekâ algoritmaları, derin öğrenme, son teknoloji sensorlerin kullanımı ve bu alanlarda uygulama geliştirme konulu eğitimlerine takım olarak katılım sağladılar.Yarışma kapsamında katılımcılardan istenen çift şeritli yolda; şerit takibi, araç sollama, yol çalışması zorunlu istikamet, bozuk satıh engeli ve park gibi birbirinden zorlu görevler olduğunu söyleyerek, Mini Otonom Araç Yarışmasına Topluluğumuzun Akademik Danışmanı Doç. Yusuf Altun’un yönlendirmeleri ve desteğiyle düzenli ve programlı bir şekilde yarışmaya hazırlandıklarını ifade etti.Bu yarışmada kendilerine her konuda destek olan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur’a Topluluk Akademik Danışmanı Doç.Dr. Yusuf Altun’a, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şimşek’e, üniversite idari personeline, maddi ve manevi katkılar sunan sponsorlara, Mekatek (Mekatronik Teknolojileri) Topluluğu öğrencileri olarak teşekkürlerini sundular.

Haber: İ.İ.AYDOĞDU


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
Yorumlar (1)
vatandaş 2 yıl önce
O sensörleri, devre elemanlarını sen üniversite olarak kendin üretmedikçe orta okul çocuğundan bir farkınız yok. Robot çöplüğüne döndüğümüzün farkında mısınız?