banner851

banner955

REKTÖR BİLİMSEL ARAŞTIRMA MODELİNİ ANLATTI

Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta konuşan Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Covid-19 Pandemisi üzerinden bilimsel araştırma modelini anlattı. Rektör Çakar, bilimsel bilginin; tarafsızlık, doğru ölçü, kanıtlama ve genelleyici olma gibi özellikleri olduğunu belirtti.

Eğitim 01.07.2020, 10:47
1206
REKTÖR BİLİMSEL ARAŞTIRMA MODELİNİ ANLATTI
banner1032

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Pandemi ve Ötesi” başlıklı konferansta Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin ve Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Genel Sekreter Hasan Sadi Ateş ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Bilimsel araştırma modelinden bahsetti

Bilimsel araştırma modelinden bahseden Rektör Çakar, insanların mümkün olduğunca bilgi edinerek gerçeğe yaklaşmaya, gerçeği tahmin etmeye çalıştığını ifade etti. Bilimsel bilginin; tarafsızlık, doğru ölçü, kanıtlama ve genelleyici olma gibi özellikleri olduğunu belirten Prof. Dr. Çakar; “Aklımızdaki Acayip Sorular, Şüphe, Paranoya, Bilimsel Bilginin Kaynağı, Bilimsel Araştırma Metodu, Pandemi: Bir Araşatırma Modeli”  başlıklarında bilgiler aktardı.

Bilimsel araştırma modelinin nasıl oluşturulması gerektiğiyle ilgili geçmiş ve günümüzden örnekler veren Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Covid-19 sürecinde akla gelen sorulardan yola çıkarak bilimsel araştırma modelinin aşamalarını katılımcılarla paylaştı.

Bilimsel açıdan oldukça verimli geçen konferansın sonunda, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin tarafından Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a çiçek takdim edildi.

banner844
Yorumlar (0)
22
açık