banner851

banner614

Üniversiteye kayıtlarda yarın ilk gün

Üniversitelere kayıt işlemleri yarın başlıyor. Kayıt hakkı kazanan adayların kayıtlarını belirlenen günler içerisinde yapmaları bildirildi.

banner619
Eğitim 30.08.2009, 12:54
123
Üniversiteye kayıtlarda yarın ilk gün

2009-ÖSS sonucunda üniversitelere kayıt hakkı kazanan adaylar, kazandıkları programlar için belirlenen günde kayıt için başvuracak. Kayıt için belirlenen gün adayların sınav sonuç belgesinde yer alıyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın üniversite rektörlüklerine gönderdiği ''Üniversite kayıtları'' konulu genelgede belirtildiği üzere kayıtlar sırasında öğrencilerden yükseköğretim kurumları tarafından ''Nüfus cüzdanı'' ve ''İkamet belgesi'' istenmeyecek. Bu verilere ulaşmak için sadece T.C Vatandaşlık Numarası bilgisi istenecek. Öğrencilerden ''Öğrenim katkı bedeli'' haricinde de her ne ad altında olursa olsun hiçbir ücret talep edilmeyecek. Kayıt için adaylar bizzat üniversiteye başvuracak. Postayla kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihlerde kayıt yaptırmayan adaylar hak iddia edemeyecek. Üniversiteler, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek. Öte yandan, üniversitelere kayıtların tamamlanmasının ardından, merkezi yerleştirmede boş kalan kontenjanlar ile kayıtlar sonucunda boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak. Üniversiteler kayıtlardan sonra boş kalan kontenjanları ÖSYM'ye bildirecek. Buna göre ek yerleştirme başvuru tarihleri ise ÖSYM tarafından duyurulacak. ÖSS merkezi yerleştirme sonucuna göre üniversitelerde lisans programlarında 26 bin 643, ön lisans programlarında 61 bin 959 kontenjan boş kaldı.

banner844
Yorumlar (0)