banner614

VALİLİK’TEN ‘KAYIT PARASI’ AÇIKLAMASI

banner619

Okul kayıtlarında 'bağış' tartışması yeniden alevlendi. Kanuna aykırı olan okul yöneticilerinin bağış adı altında velilerden kayıt parası istediği yönündeki iddialar üzerine Düzce Valiliği’nden açıklama geldi. Valilik, hiçbir veliden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyeceğini bildirerek, iddiaya konu okullarla ilgili gerekli incelemelerin başlatıldığını duyurdu.

Eğitim 13.08.2020, 12:51 13.08.2020, 16:34
3168
banner785

2020/2021 eğitim-öğretim dönemi koronavirüs salgını nedeniyle 21 Eylül’de yüz yüze eğitim şeklinde başlayacak. Okul kayıtlarının devam ettiği şu günlerde her eğitim yılı öncesi olduğu gibi bazı veliler, bağış parası adı altında kayıt ücreti istenmesinden dert yanar oldu. İddiaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yasaklanmasına rağmen okullarda velilerden ‘bağış’ adı altında para isteniyor. Bazı okullarda ise “okulun ihtiyaç listesi” adı altında velilerden ‘tuvalet kağıdı, havlu kağıt, ıslak mendil ve sıvı sabun’ gibi temizlik ürünleri talep ediliyor.  Bu duruma tepki gösterilen haberler ise Düzce Valiliği’ni açıklama yapmaya itti. Valilik, velilerden isteği dışında bağış adı altında kayıt parası talep edilemeyeceğini vurguladı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı için valiliğimize yapılan çeşitli başvurular ve basında yer alan bazı haberlerde; okul idareleri tarafından öğrenci kayıtları sırasında bağış adı altında velilerden kayıt parası talep edildiği valiliğimize intikal etmiştir. Okullarımıza velilerimizin yaptıkları gönüllü bağışlar haricinde; okul idarecileri veya okul aile birliği yöneticileri tarafından, hiçbir velimizden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecektir. Konu ile ilgili Valiliğimizce gerekli incelemeler yapılmaktadır.”

Haber: C. Üstüner

Yorumlar (9)
Mete 6 ay önce
Okumayın okutmayın sizde !! Zaten istedikleri de tam bu, her şeye evet diyebilecek kitleye istediklerini yapmak bakara makara oy toplamak...
nedir bu bagıs olayı 6 ay önce
NAMIK KEMAL memur dan almıyor diğer vatandaştan istiyor özel proje sınıf ücretleri daha yüksek
erol çetin 6 ay önce
her gün 5-10 sayfa ödev veriliyor,tuvaletlerde peçete,havlu,sıvı sabun,temizlik malzemeleri vs.lazım oluyor.20 liraya sigara içerler,1 yıllık 200 lirayı laf ederler.ya zaten alınan ücret öğrencilere kullanılıyor,bunuda laf etmek çok ayıp hiç yakışmıyor
vatandaş 6 ay önce
uzunmustafa okulunda herzaman istiyorlar bir yetkili veli gibi gitsin kayıt yaptırsın canlı canlı görsün artık yeter birileri dur desin ve ek kitab almaktan bıktık
vahim durum 6 ay önce
Bizim zamanımızda da vardı bu zırvalık, isterseniz vermeyin fotokopi vermeyiz size falan derlerdi... Devlet okullara bu bütçeleri ayırmadığı için mecbur okul topluyordu. Ha sahi, devlet diyanetten kısıp diğer kurumlara bütçe ayıramaz. Malum altın kaplamalı mercedesler falan lazım diyanete :))
Adiga81 6 ay önce
Diyanetin 2020 bütçesi yaklaşık 11,5 milyar lira Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi 125,4 milyar lira. Hamasetle yorum yapmayın.
Bağış mış 6 ay önce
"Bağış Krizi" Hımmm Başlık olmamış Öncü Rtv "Haraç Krizi" yazarsanız daha doğru olur.Ne de olsa Şahsım ülkesinde yaşıyoruz yerimizi bilelim.
Suat 6 ay önce
Her sene ayni konu okullara birsey yapmiyorsunuz
Yorumcu 6 ay önce
Her sene ayni tantana.Ceza yiyen olmadigi muddetce bu harac kesme islemi boyle surer gider
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
kapalı