banner851

banner614

Velilerin eski okula dönüş isyanı

Düzce depreminden sonra eğitime eski imam hatip lisesinin binasında başlayan Atatürk İlköğretim Okulunun, yeniden deprem öncesindeki binasına taşınması velilerin tepkisine yol açtı.

banner619
Eğitim 04.09.2009, 16:50
196
Velilerin eski okula dönüş isyanı

İmam hatip lisesinin eski yerini geri istemesi Atatürk İlköğretim Okulu velilerini çileden çıkardı. İmam hatip lisesinin eski binasını geri istemesi sonucunda depremden bu yana Milli eğitim müdürlüğü olarak kullanılan binaya geçmek zorunda kalan Atatürk İlköğretim okulu’nda veliler kazan kaldırdı. Çocuklarının daha küçük ve sağlıksız koşullarda eğitim görmesini istemeyen veliler okula giderek haklarını aradılar. Yaklaşık 30 kadar veli çocuklarını bir prefabrikten diğer bir prefabriğe geçmesini istemediklerini ve eski Atatürk ilköğretim okulunun bahçesinin çok küçük olmasının kendilerini huzursuz ettiklerini ifade ettiler. Milli eğitim müdürlüğünün Hükümet Konağına taşınması ile birlikte başlayan süreç velilerin büyük tepsine yol açtı. Çocuklarının aynı okulda eğitime devam etmesini isteyen veliler, gerekirse okula yollamayacaklarını da sözlerine eklediler. Veliler aynı zamanda okul aile birliği başkanı Nejla Maç’a da tepki göstererek kendilerini temsil etmediklerini de kaydetti. Okul içinde veliler arasında ve Başkan Maç’la münakaşaya giren veliler, sağlıksız olması nedeniyle eski okullarına geri dönüş yapmak istemediklerini belirtti.

“Girişimlerimiz sonuçsuz kaldı”

Atatürk ilköğretim okulunun eski yerine geri dönmesinin bir veli olarak kendisini de üzdüğünü ifade eden okul aile birliği başkanı Nejla Maç, “ Sayın Valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüze bu konuyu anlattık fakat yapabilecekleri olmadığını ifade ettiler. İmam hatip lisesi eski yerini istediğini biz de kendi taş binamızı istiyoruz dedik. Prefabrikten çıkıp diğer bir prefabriğe girmek bize uygun değildir. Taş binanın bize verilemeyeceğini, bilim ve sanat okulu olarak kalacağını belirttiler. Yapılan çalışmalarla yeni bina eğitim-öğretim yapılabilecek konuma getirildi. 800’e yakın öğrencimiz var ve ikili öğretim sistemine geçeceğiz. Bu sistemin başarıyı arttıracağını Milli Eğitim müdürümüz açıkladı. Taşınma çalışmaları başladı ve hafta sonu buraya taşınacağız. Velilerin tepkisini anlıyorum. Taşınma olayı çıktığından beri sürekli görüşmeler halinde bulunduk fakat yapabileceğimiz bir şey yok. Eski yerimiz olduğu için oraya geri dönmemiz gerektiği ifade edildi. Sağlıksız koşullar eski binamızda artık yok. Her sınıf ayrı boyanmış, tuvaletler yapılıyor ve eğitime elverişli bir şekilde yapıldı. Velilerin tepkisini haklı buluyorum ve onların yanındayım ama başka çözüm bulamıyoruz” şeklinde konuştu. Velilerin tepkisini haber alan Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, velilerin hukuki konularda gerekirse yanında olabileceklerini ifade ederek; Milli Eğitim Müdürü ve Düzce Valisi Bülent Kılınç’la görüşeceklerini kaydetti.

banner844
Yorumlar (0)