banner851

banner614

YÖK BAŞKANI AÇIKLADI!

banner619

YÖK Başkan Yekta Saraç üniversite giriş sisteminde yapılan değişiklikle sınavın bir hafta sonu başlayıp bitirileceğini belirtti.

banner846
Eğitim 26.09.2017, 14:55 26.09.2017, 17:17
1686
banner844

TEOG’un kaldırılmasının ardından bir önemli adım bu kez üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmesi için atıldı. Akademik yıl açılış törenine katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversiteye girişte uygulanması planlanan yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu. 

Geçtiğimiz günlerde üniversite sınavını yalınlaştıracaklarını dile getiren Saraç, "Üniversite sınavları bir hafta sonunda bitirilecek. Sınavlar Türkçe ve matematik merkezinde olacak. Puan türleri azaltılacak. Sorular MEB müfredatından sorulacak" dedi.

Yeni sınav sistemi
Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmadığının altını çizen Saraç, daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz bir gerçek olduğunu vurguladı.

Mevcut giriş sisteminin durumunu özetleyen Saraç, yeni sınav sisteminin detayları için şunları ifade etti:
“Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişiklik de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak.”

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (7)
ozkan1299 4 yıl önce
ne avrupa da ne asyad a hiç bir ülkede bu kadar eğitimle oynanılmaz her değişiklikten sonra eğitimin kalitesi dahada düşüyor yapmayın etmeyin ülkenin geleceğiyle bu kadar oynamayın...
Emine 4 yıl önce
Sistem oturmadan kalkiyor teog yuzunden bu sene magdur olan cocuklarin sucu neydi??
Öğrenci 4 yıl önce
Sinav tarihi degisti mi peki onunla ilgilide bir aciklama yapın
Nalan bayrakdar 4 yıl önce
Cocuklar ayni hafta icinde 2sinava nasil hazirlanicaklar hangisine calisicaklar acaba
öğretmen 4 yıl önce
Nalan hanım;Eğer öğrenci son bir hafta çalışacaksa vay onun haline...ama AÖF olabilir bu durumda...sıkıntı yok yani son 1 hafta çalışabilir o zaman...
öğrenci 4 yıl önce
nalan hamın üniversite sınavına 1 ay da ve daha kısa sürede çalışılmaz üni sınavına 3 senede çalışılır o da 9-10-11 12 ise genel tekrar yapılır bilgilerinize sunarım lütfen bilip bilmeden konuşmayalım
Yuri 4 yıl önce
Bi de böyle deneyin bakalım, olmazsa seneye yine değiştirirsiniz!