Düzce’de zehir tacirlerine ‘dur’ demek amacıyla her ihbarı titizlikle değerlendiren kolluk kuvvetleri, düzenledikleri başarılı operasyonlarla uyuşturucu ticaretine darbe üstüne darbe vuruyor. Birçok ilde olduğu gibi Düzce ve ilçelerinde de sokak satıcılarının üzerinde son yıllarda sık ele geçirilen metamfetamin maddesine karşı emniyetten önemli bir açıklama ve çağrı geldi

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda metamfetamin kullanımının giderek yaygınlaştığına dikkat çekildi.

Türkiye'de ilk yakalamanın 2009 yılında İstanbul'da yapıldığı kaydedilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "2019 tüm yılda 1 ton 42 kilogram, 2020 yılı içinde ise 4 ton 168 kilogramlık miktarda metamfetamin ele geçirilmiştir. Türkiye genelinde 81 ilimizde ve birçok ilçemizde görülen metamfetamin maddesi, yoğunlukla kırılmış kristal, buz, cam parçaları veya limon tuzu görünümündedir."  

Açıklamada, metamfetaminin hemen her yöntemle suistimalinin mümkün olduğu gibi genel olarak cam pipolar vasıtasıyla kullanıldığına dikkat çekildi.

Türkiye'de metamfetaminin genel olarak "Met", "Kristal", "Buz", "Ateş/Buz" ve "Metin Amca" gibi isimlerle istenildiği aktarılan açıklama şöyle devam etti:

"Metamfetamin, çok tehlikeli, tamamen sentetik, kuvvetli bağımlılık potansiyeli olan ve kullanıcılarda çok kısa sürede bipolar bozukluk, paranoya ve şizofreni veya diğer ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere neden olabilen bir maddedir. Kolluk birimlerimiz alanda olağanüstü bir çaba sarf etmektedir. Ailelerimizin de bu maddeyle mücadelede bizlere destek olmalarını, çocuklarına duyarlılıkla yaklaşmalarını ve elde ettikleri bilgileri paylaşmalarını talep etmekteyiz." (ÖNCÜ HABER)