banner851

banner614

2018 BEKLENTİLERİ SIRALANDI

banner619

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2017 yılı değerlendirmesinde fındık konusunda hükümete seslendi. Ülke ihracatı açısından önem teşkil eden tarım ürünleri arasında başı çeken fındıkta fiyat istikrarı sağlanması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, "Üretici birlikleri, TMO garantörlüğünde devreye girmeli, alım yapmalı, piyasayı düzenlemelidir. Ofis, kiraladığı veya inşa ettiği lisanslı depoları üretici birliklerine tahsis etmelidir.” dedi.

banner846
Ekonomi 07.01.2018, 15:38 09.01.2018, 09:22
1479
banner844

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Birlik Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında tarımda 2017 yılını değerlendirdi.

“Girdi fiyatları makul düzeylere çekilmeli”
Mazot, gübre, tohum, ilaç, elektrik gibi girdilerin tarımın önemli maliyet unsurları olduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi: “Üretim maliyetlerinin azaltılması, girdi fiyatlarının makul düzeylere çekilmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki mazot fiyatları rekabet içinde olduğumuz ülkelerin çok üzerindedir. Mazot fiyatları, 2017 yılında yüzde 15,9 artarak 4 lira 40 kuruştan 5 lira 10 kuruşa yükselmiştir. Bu rakamın yaklaşık yüzde 53’ü özel tüketim vergisi ve katma değer vergisinden oluşmaktadır."

TMO, gerektiğinde zaman geçirmeden piyasaya müdahale etmeli”
Düzenlediği basın toplantısında, çiftçinin 2018 yılındaki beklentilerini de açıklayan Bayraktar, "Bu yıl ve gelecek yıllarda da sorun yaşamaması için, TMO, gerektiğinde zaman geçirmeden piyasaya müdahale etmeli, müdahale alım fiyatını belirlerken, maliyetleri, enflasyonu ve refah payını göz önünde bulundurmalıdır. Hasat dönemlerinde ithalat söylem ve uygulamaları ülke gündeminden çıkarılmalıdır. İhracatımız açısından çok önemli olan fındık, kuru üzüm, incir, kayısı, Antep fıstığı gibi ürünlerde, fiyat istikrarı sağlanmalı, ihracatta mevcut pazarlar korunurken, yeni pazarlar araştırılmalı, ihracat destekleri artırılmalı, ürünler katma değer kazandırılarak ihraç edilmelidir. Bu ürünlerde ülkemizin mukayeseli üstünlüğü korunmalı, kaliteden ödün verilmemelidir. Bu ürünlerde devletin etkin müdahalesi sağlanmalıdır. TMO’nun, bu ürünlerde yapacağı müdahalelerde, gecikmeden, hızlı bir şekilde ve makul bir fiyatla piyasaya girmesi üreticimizin zarar etmesini önleyecektir. Hatta fındık, kuru üzüm, incir, kayısı, Antep fıstığı gibi ürünler ve depolanabilir diğer ürünlerde üretici birlikleri TMO garantörlüğünde devreye girmeli, alım yapmalı, piyasayı düzenlemelidir. Ofis, kiraladığı veya inşa ettiği lisanslı depoları üretici birliklerine tahsis etmelidir.”

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (8)
YIĞILCALI 4 yıl önce
BİZ ZİRAAT ODASINA GİDERKEN KORKUYORUZ NE ZAMAN GİTSEK BORÇ ÇIKARIYORLAR.
Sefa 4 yıl önce
Mevcut iktidarla fındıkta istikrar hayal kim ne derse desin
keziban 4 yıl önce
Yığılca ziraat odası başkana ve kızına iş kapısı olmuş.
dağlı 4 yıl önce
Fındık ticari mal olmaktan çıktı. TMO ya da Fiskobirlik varsa üretici tükenmeye yok olmaya mahkumdur. Kimse önünü görmeden fındığa masraf etmesin.pahalı işçiliklerle maliyet kafa kafaya gelir. tmo olduğu sürece ben fındık üretmeyeceğim. Doğudan gelmiş fındığı rüyasında bile görmemiş tmo çalışanı benim fındığımı bıçakla kazıyıp kalite kontrolü yapamaz. Akıllı olun başka işlerle uğraşın. Fındığı öldürdüler başımız sağolsun..
Findikci 4 yıl önce
Ah yeşil altin ah bu sene bari gūldūr ciftcimizin yūzūnū
Köyün Delisi 4 yıl önce
Tarımda sorunlara bilimsel yaklaşım ile çözerek asli görevinizi yaptıktan sonra talepte bulunun ağalar. Amerikan kelebeği ve külleme hastalıkları gibi
ÇİFTÇİ 4 yıl önce
ZİRAAT ODALARI RAHATI SEÇTİ.ÇİFTÇİ AİDAT ÖDESİN BAŞKANLAR SALTANAT SÜRSÜN.OLMUYOR HAK ETMİYORSANIZ GİDİN.
Kudret 4 yıl önce
Aynen kardeşim.. ziraat odaları çiftçiyi sömürmekten başka bir şey yaptığı yok. kapatılsın.