banner851

banner955

ALIM KRİTERLERİNE DİKKAT EDİLMESİ ÖNEM TAŞIYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, Düzce’de kabuklu fındık alımlarına yarından itibaren 3 noktada başlayacak. TMO fındık üreticilerine ödemeleri ise 21 gün sonra yapacak. Üreticilerin TMO’nun alım şartlarına dikkat etmesi büyük önem taşıyor.

Ekonomi 21.08.2022, 14:03 21.08.2022, 17:22
1771
banner1032

Düzce’de fındık hasadı için bahçelerine giren fındık üreticilerinin yoğun mesaisi devam ediyor. Karadeniz Bölgesinin en önemli gelir kaynaklarından olan ve Türkiye’nin ihracat şampiyonu fındık ürünü için TMO yarından itibaren Düzce’de 3 ayrı noktada alımlara başlayacak. TMO Akçakoca ilçesinde 25 Ağustos, Çilimli ilçesinde ise 1 Eylül tarihinde alım yapacak. 

Alımlar, TMO’nun randevu sistemi üzerinden yapılacak.

TMO alım şartlarını açıklamıştı

TMO tarafından daha önce yapılan açıklamada, alım şartları şu şekilde açıklanmıştı:

“Rutubet oranı yüzde 6,5’e kadar, sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10 ve altı, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, yabancı madde oranı yüzde 0,5 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı olan fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır. Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir. 2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranı bu yıl %6,5’e çıkarılmıştır. Üreticilerimizin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2022 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.”

banner844
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu