banner614

ARTAN TALEP FİYATLARI İKİYE KATLADI

banner619

Koronavirüs pandemisi sürecinde tedbir amaçlı evlerinde olmayı tercih ederek bağ ve bahçe işlerine ağırlık veren vatandaşlar, fidan satışlarında patlama yaşanmasına, fiyatlarının ise ikiye katlanmasına neden oldu. Fidan üreticileri, pandemi sürecinde talebe yetişmekte zorluk yaşadıklarını söyledi.

Ekonomi 26.11.2020, 11:50
3453
ARTAN TALEP FİYATLARI İKİYE KATLADI
banner785

Koronavirüsün Türkiye'de görülmeye başlamasından beri kendilerini evlerinde korumaya alarak zaman geçirmek amacıyla bağ ve bahçe işleriyle uğraşan vatandaşlar, süs ağacı ve meyve fidanlarının satışlarını arttırdı.

Pandemi sebebi ile kalabalık yerlerden kendilerini izole etmeye çalışan vatandaşlar önlem amacıyla evlerine kapanınca boş zamanlarını bahçe ve toprak işleriyle uğraşarak geçirmeye başladı.

Özellikler son dönemde hızla artan vaka sayıları sonrasında evlerinde kendilerini izole altına alanların hızla artması sonucu, bağ ve bahçe düzenlemelerinde sıklıkla kullanılan fidanların fiyatları da ikiye katlandı. Toprak ile uğraşan vatandaşların meyve fidanlarına olan talebinin son günlerde hızla arttığını söyleyen fidan satıcıları, talebe yetişmekte zaman zaman güçlük çektiklerini söyledi.

"Yasaklarda herkes kendini bağ bahçelere attı"

Pandemi sebebi ile çok yoğun çalıştıklarını söyleyen fide satıcısı Muhammed Akkol, “Çok yoğun çalıştık. Çiçek, sebze, meyve fidanı. Zaten bu yasaklarda herkes kendini bağ bahçelere attı. Yani can sıkıntısından olsun çok yoğun geçti. Şu anda da yoğun. Bizim burada her şey oluyor. Elma, armut, kayısı, şeftali, erik, hurma, portakal, mandalina her şey oluyor. Pandemi döneminde tarım işleri biraz daha yoğun oluyor. Sebze olsun çiçek olsun meyve fidanları. Şuan tam ekim zamanları” dedi.

Fidan fiyatları ikiye katlandı

Fidanlara artan talep karşısında fiyatların ikiye katladığını söyleyen Akkol, “Biz arttırmadık fiyatları bizim elimizde eski kalan mallar var onları eritmeye çalışıyoruz ama yükselttiler fiyatları. Hemen hemen ikiye katladılar. Hafta sonları yoğun oluyor. 25-35 lira arası uygun tutuyoruz fiyatları. Herkes fidan diksin geleceğe yatırım yapsın. Ülkemiz tarım memleketi” diye konuştu.

İHA KOCAELİ/ ÖNCÜ HABER MERKEZİ

Yorumlar (1)
Firsatta var tabi 2 ay önce
Firsattan hemen istifade edip 2 katina bile cikarmislar devlette izlesin ulkenin gidişini 6 li ganyan izler gibi nasil yukseldigini
parçalı az bulutlu