banner851

banner614

AVANTAJI EN YÜKSEK İL

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sistemiyle katma değeri artırmayı, Türkiye'nin üretiminin değerini yükseltmeyi amaçladıklarını belirtti. Çağlayan, yeni teşvikle 'İhracata Dönük Üretimde' lojistik avantajı en yüksek illeri sayarken 4. Bölgede Düzce’yi gösterdi.

banner619
Ekonomi 20.09.2012, 18:00
152
AVANTAJI EN YÜKSEK İL

"İhracatta Sürdürülebilir Üretim Ağları" konulu basın toplantısında konuşan Çağlayan, 2023'de dünyanın en büyük ilk on ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini belirterek, bu hedefe orta ve uzun vadeyi kapsayan stratejik bir yol haritası olmadan varılmasının mümkün olmadığını söyledi. Çağlayan, rekabetçi ihracat için her ilin analiz edilmesi gerektiğini söyleyerek, 'İhracata Dönük Üretimde' lojistik avantajı en yüksek iller arasında Düzce’yi de saydı.

Çağlayan, "Yani genel Türkiye imalatının tam 10 katı daha değerli. İşte bu yüzden ileri teknoloji üretimi bizim için önem arz ediyor. Bu noktada, rekabetçi ihracat için üretimin tüm yönleri ile birlikte düşünülmesi gerekli. Her bir ilin bu perspektiften değerlendirilmesi, analiz edilmesi gerekiyor. İleri teknoloji üretimi bizim için önem arz ediyor. Bu noktada, rekabetçi ihracat için üretimin tüm yönleri ile birlikte düşünülmesi gerekli. Biliyorsunuz, 6 teşvik bölgemiz var ve her bir teşvik bölgesi için 'İhracata Dönük Üretimde' lojistik avantajı en yüksek illeri belirlediğimizde karşımıza 1. Bölgede ve tüm Türkiye'de Kocaeli, 2. Bölgede Tekirdağ, 3. Bölgede Balıkesir, 4. Bölgede Düzce, 5. Bölgede Çankırı, 6. Bölgede Şanlıurfa çıkıyor" diye konuştu.

HABER:H.İŞCAN

Yorumlar (0)