banner614

BU FIRSAT KULLANILMALI!

banner619

Düzce esnaf ve sanatkalar odalar birliği başkanı mustafa kayıkcı çek mağdurlarının yen çek kanunundan mutlaka faydalanmaları gerektiğini bu nedenle yasal sürede başvurmalarını istedi.

banner846
Ekonomi 24.12.2009, 18:33
218
BU FIRSAT KULLANILMALI!
banner844

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, karşılıksız çek suçundan dolayı haklarında soruşturma ve kovuşturma başlatılmış kişilerin, karşılıksız çek bedelini belirli vadelerle ödeyeceğini taahhüt etmeleri halinde soruşturmanın durdurulacağını bildirdi. Kayıkçı, bu taahhütnamelerin en geç 1 Nisan 2010 tarihine kadar düzenlenerek yetkili mercilere verilmesi uyarısında bulundu.
DESOB başkanı 5941 sayılı Çek Kanununun getirilerinden söz ederek, bu kanunla birlikte tacir çekinden esnaf ve sanatkarlarında yararlanabileceğini kaydetti. Esnaf ve sanatkarların bankalarda çek hesabı açtırması sırasında, bu durumlarını sicil müdürlüklerince verilecek tasdikname ile belgelendirmeleri gerektiğini de söyledi. Ayrıca karşılıksız çek suçundan dolayı, 1 Kasım 2009 itibarıyla, haklarında soruşturma ve kovuşturma başlatılmış ya da kesinleşmiş bir hükümle mahkum olan kişilerin neler yapması gerektiği hakkında da bilgi verdi. Kayıkçı, “ Bu kişiler, şikayetçi ile belirledikleri miktarın belirli vadelerle ödenmesi hususunda anlaşmaya varmaları ve anlaşmanın bir nüshasının şikayetçi ve yasal temsilcisi tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi halinde, anlaşmada öngörülen süre kadar soruşturma ve kovuşturmanın durmasına, hükmün infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilir. Yine karşılıksız çek bedelini belirli vadelerle ödeyeceğini taahhüt eden ve taahhütnamenin kendisi veya yasal temsilcisi tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi halinde, anlaşma aranmaksızın taahhütnamede belirtilen süre kadar soruşturma veya kovuşturmanın durdurulmasına, hükmün infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilecektir. Ancak yazılı anlaşma veya taahhütnamenin en geç 1 Nisan 2010 tarihine kadar düzenlenmiş ve yetkili mercilere verilmiş olması gerekmektedir dedi.

Yorumlar (0)
19°
az bulutlu