banner851

banner955

BU YIL ÇOK SÖNÜK GEÇİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın erteleme kararı almaması halinde yüz yüze eğitim Koronavirüsün gölgesinde 21 Eylül’de başlayacak. Pandemi yüzünden zor günler geçiren Düzceli esnaflar için bu yıl okul sezonu sönük geçiyor. Hala çarşı-pazarda beklenen hareketlilik yaşanmaması nedeniyle eğitim sektöründeki işletmeler sıkıntılı günler yaşıyor.

Ekonomi 05.09.2020, 17:00
3444
BU YIL ÇOK SÖNÜK GEÇİYOR
banner1032

Düzce’de yüz yüze eğitimin başlamasına sayılı günler kala piyasada beklenen hareketliliğin yaşanmaması esnafı kara kara düşündürüyor.

Bu sancılı süreci gündemine alan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde her yıl eylül ayında yaklaşık 20 milyon öğrencinin okula başlamasıyla yıllık 15 milyar TL’lik okul alışverişi yapılarak ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlanıyordu. Ancak bu yıl pandemi gölgesinde başlayan yeni eğitim-öğretim sezonu piyasada beklenen hareketlilik henüz yaşanmadı. Kırtasiyeci esnafımız başta olmak üzere okul araç gereçlerini satan hiçbir esnafımız okul alışverişlerinden umduğunu bulamadı.” dedi.

“Veliler okul alışverişlerini ertelemiş durumda”

Ülkemizdeki tüm sektörlerin Koronavirüs Salgınından olumsuz etkilendiğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Koronavirüs salgını doğrudan ve dolaylı yollardan tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Okulların 16 Mart’tan itibaren yüz yüze eğitim-öğretime ara vermesiyle birlikte okul kantinleri, servis araçları, kırtasiyeciler ve eğitim sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmeler zor günler geçiriyor. 21 Eylül’e ertelenen yeni yüz yüze eğitim-öğretim yılının başlayıp başlamayacağı henüz tam olarak kesinleşmediği için veliler okul alışverişlerini ertelemiş durumda. Okula başlayan öğrencilerin olmazsa olmazı kırtasiye alışverişleri, önlükler, beslenme çantaları, suluk, ayakkabı gibi birçok üründe beklenen satışlar henüz gerçekleşmedi.” diye konuştu.

“Eğitim sektöründeki işletmelerin akıbeti belli değil”

Okul araç ve gereçleri satanların, kantincilerin ve okul servisi işletmelerinin Koronavirüs hastası sayısında yaşanan artışlar sebebiyle akıbetinin belirsiz olduğunu söyleyen Palandöken, “Sezonluk olarak iş yaparak geçimini idame ettirmeye çalışan çok sayıda iş yerinin akıbeti okulların açılmasına bağlı. Vaka sayılarının son zamanlarda artması ve bazı illerde ilave tedbirlerin hayata geçirilmesiyle okulların açılma tarihinin yeniden ertelenebileceği akıllara geliyor. Uzaktan eğitimde dersler online olarak sürdürüldüğü için okul kıyafetlerine ve birçok araç gerece eskisi kadar ihtiyaç duyulmuyor. Aylardır iş yapamayan kırtasiyeci esnafımız maddi imkansızlıklar ve piyasadaki belirsizlik nedeniyle ne yapacağını bilemez durumdalar. Diğer sektörlerde olduğu gibi kırtasiyeci esnafımız da Bağ-kur, SSK, vergi, kira ve piyasaya olan borçlarını ödeyemiyorlar. Eğitim sektöründeki işletmelerin akıbetleri belli değil.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (7)
Hasan Hüseyin kaya 2 yıl önce
Esnaf milletin yüzüne bakmıyordu mudanasi yoktu zaten insanların çoğu dışardan alışverişini topluca yapıyor hakeden hakettiği ni bulur
Abartın 2 yıl önce
Allah doyursun gözünüzü ya, bugün tipik bir pazar gününden daha kalabalıktı çarşı pazar. Ne abartıyor bu esnaf be
Halk 2 yıl önce
esnafın burnu havadaydı müşterilere müşteri gibi davranan çok az
Oktay 2 yıl önce
Hayat bitti heryer kapalı okullar servisler esnaf bitt
Bazen esnaflık 2 yıl önce
Parayı bulunca lüks arabalar yaşantılar yapılınca israf vs. .. Bir yıl isler bozuk olunca ah vah.. Bence bir esnaf ayağını denk alıp isler iyiyken ileriyi düşünüp ona gore davranmalı yapamıyorsa bırakıp gitsin. Esnaf is yapamadı diye virüsü yaymak yanlıştır. Arkadaş paran azsa eski arabaya bin kredi vs görüntü için düştüğünüz hale bak.
Kader ve gercekler 2 yıl önce
Yattığı yerden aylardır maaş alan memur parayı tatile internetten alışverişe ve mideye harcadı .. esnaf avcunu yaladı.. çinde çıkan virüs esnafi vurdu
Bir bilen 2 yıl önce
Esnaf yıllqrca işçinin me sigortasını doğru yaptı ne hakkını verdi. Kendini en üst seviyeden sigoetalayıp para yatırırken işçiye köle muamelesi yaptı o yüzden hiç üzülmüye gerek yok. Hakettiğinizi yaşayın nasıl oluyomuş öğrenin
29
açık