banner851

banner955

‘ÇAĞIRMAZLARSA ARALIKTA NE KAYIP VARSA MASAYA KOYARIZ’

Yüksek enflasyon karşısında eriyen asgari ücrete temmuz ayında ikinci bir zam yapılacağı beklenti sürerken işçi kesiminin temsilcisinden de açıklama geldi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, “Masaya haziran ayında çağırırlarsa otururuz. Çağırmazlarsa bu kayıplarımızı aralık ayındaki, ocak ayından beri ne kayıp varsa masaya koyarız.” dedi.

Ekonomi 23.03.2022, 14:24
851
‘ÇAĞIRMAZLARSA ARALIKTA NE KAYIP VARSA MASAYA KOYARIZ’
banner1032

Ocak ayında uygulamaya koyulan asgari ücret, yüzde 50 zam yapılarak 4 bin 253 TL’ye yükseltilse de yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle yapılan artışın gelen zamlarla eridi. Bu durum karşısında çalışanlar, memur ve emekli maaşlarına yapıldığı gibi yılda 2 kez zam yapılması beklentisi içerisine girdi. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek hükümet, gerekse de AK Parti kanadından yapılan açıklamalar asgari ücrete yeni bir zam geleceğine yönelik beklentiyi güçlendirdi.

Peş peşe açıklamalar

Son dönemde asgari ücrete temmuzda ikinci kez zam yapılacağına yönelik söylemler ekonomide en çok konuşulan konular arasında yerini almıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in "Tartışmayı anlamlı bulmuyorum, çok önemli artış yaptık" ifadelerini kullanması ise konu rafa mı kaldırıldı sorularına neden olmuştu. Konuya işçi temsilcileri de yaptıkları açıklamalarla dahil oldu.

‘Bu seneki asgari ücret herkesi memnun etti’

Abant Tabiat Parkı'nda Demiryol-İş Sendikası tarafından düzenlenen Toplu İş Sözleşmesi Uygulama ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, bu sene imzaladıklarını asgari ücretin iktidar ve muhalefet başta olmak üzere her kesimi memnun ettiğini söyledi. Atalay, asgari ücrette Türk-İş'in yarım asırdır masanın bir tarafında bulunduğunu, bugüne kadar masa başında 4 defa yüksek asgari ücreti imzaladıklarını, onun dışında muhalefet şerhi koyduklarını anlattı.

‘Bakan ‘bunun günü aralık ayı’ dedi’

Atalay, haziran ayında asgari ücret görüşmesi olur mu şeklinde bir fikrin ortaya atıldığını dile getirerek, "Biz asgari ücreti haziran ayında hiç görüşmedik. Bunun günü aralık ayı. Aralık ayında taraflar toplanır. Biz konuyu müzakere ederiz. Aradan 4-5 gün geçti. Herkes konuşuyor. Dün Bakan Bey'e sordum. O da 'Bunun günü aralık ayı.' dedi. Şimdi resmi muhatabı bakanlık, Türk-İş ve TİSK. Fiyat artışı pazarda var mı? Var. Markette var mı? Var. Kasapta var mı? Var. Domatesin, elektriğin, doğal gazın, benzinin nereye geldiğini hepimiz biliyoruz. Ya otomatiğe bağlamak lazım. Enflasyon her ayın başında açıklanıyor. O zaman her ayın başında enflasyon açıklandığı zaman bu enflasyon miktarını asgari ücretliye, emekliye vermek lazım.” diye konuştu.

‘Çağırmazlarsa kayıplarımızı aralık ayındaki masaya koyarız’

Çağırılırsa o masaya oturacaklarını kaydeden Atalay, “Haziran ayı olur mu olmaz mı? Böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle keyifle o masaya haziran ayında çağırırlarsa otururuz. Çağırmazlarsa bu kayıplarımızı aralık ayındaki, ocak ayından beri ne kayıp varsa masaya koyarız. Onu almadan da o meselenin altına imza atmayız. Onun için milleti beklenti içine sokmamak lazım.” diyerek asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ile yeniden görüşeceklerini bildirdi.

Öncü Haber Merkezi / AA

banner844
Yorumlar (4)
düzceli 7 ay önce
hoca yağcılığı bırak takımı iyi çalıştır
Emekli 7 ay önce
Bu millet Aralık a kadar dayanabilirse ne varsa masaya koyarsın başkan.
Madur 7 ay önce
Kesinlikle bu başkana zerre kadar güvenmiyorum çünkü iktidarla daha önceki konuşmaları mikrofonu açık unutulunca dinlemiştim hatırlayın
Tatar ramazan 7 ay önce
Sen işçiyi nasıl sattığını bakana söylerken yakalanmadin mı.
Buna rağmen seni orada tutuyorsa bu sendika işçisi hiç ağlamasın.
21
açık