banner851

banner955

ÇALIŞANLAR MERAKLA BEKLİYOR

Salgın sürecinde hem işverenler hem de çalışanlar için maddi rahatlama sağlayan kısa çalışma ödeneğinin süresi 31 Mart 2021 tarihinde sona eriyor.

Ekonomi 29.03.2021, 17:00
3377
ÇALIŞANLAR MERAKLA BEKLİYOR

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete‘de yayımlanmıştı. Kısa Çalışma Ödeneğinin bitimine kısa bir süre kala, ödemeden yararlanan vatandaşlar bu ödeneğin devam edip etmeyeceğini merakla bekliyor.

Kısa çalışma uygulamasının bitmesiyle birlikte kural olarak işçilerin normal çalışma düzenine geçmeleri, kısa süreli çalışanların tekrar tam süreli çalışmaya başlamaları ve buna bağlı olarak da kısa çalışma öncesindeki ücretlerinin tamamını tekrar almaya başlamaları gerekiyor.

Kısa çalışma ödeneğinin sona ermesinin ardından, işverenler çalışanlarını tam zamanlı işe başlatmak zorunda ve ücretini tam olarak vermek zorunda kalıyor. Bu kuralın uygulanmaması halinde, işçilere haklı neden ile derhal fesih hakkı verilirken, işverene tam zamanlı çalışmama ve ücreti eksik ödemeden dolayı idari yaptırım uygulanabilecek.

Haber: M. KİLELİ

banner844
Yorumlar (2)
Kürşat Yılmaz 2 yıl önce
Okurlara yanlış bilgi veriyorsunuz, işe başlatmayıp NÜD'e başvuran işyerleri olacak, sizin haberinizi okuyup da Haklı Fesih bildirimini yapan çalışanlar haklarını ve işlerini kaybedebilirler...
düzceli 2 yıl önce
bitirin artık, üretim düştü ülkede.
Yeni Sayımız