banner851

banner614

‘ÇALIŞMAYAN ARAÇLAR GİDERLERDEN MUAF OLMALI’

banner619

Pandemide çalışamayan araçların zorunlu trafik sigortası ve araç muayene ücretlerinden muaf tutulması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemide başta okul servis araçları olmak üzere çalışmayan araçlar zorunlu trafik sigortası ile araç muayene ücretlerinden muaf tutulmalı. İş yapamadığı için sabit giderlerini ödeyemeyen bu araçlara herhangi bir yaptırım uygulanmamalı.” dedi.

banner846
Ekonomi 26.04.2021, 14:45 26.04.2021, 17:10
1017
‘ÇALIŞMAYAN ARAÇLAR GİDERLERDEN MUAF OLMALI’
banner844

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, pandemide tam randımanlı çalışamayan şoför esnafına zorunlu trafik sigortası ile araç muayene ücretleri konusunda kolaylık sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

“SABİT GİDERLER ŞOFÖR ESNAFININ BELİNİ BÜKÜYOR”

Palandöken, “Pandeminin başladığı geçen yıldan bu yana okulların uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte okul servis araçları bir yılı aşkın süredir iş yapamaz durumda. Öte yandan ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren tüm esnafımızın da müşteri kapasitesi azalarak geliri düştü. Şoför esnafı muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-kur ve SSK ödemelerini yapmakta güçlük çekiyor. Her yıl yeniden değerlendirme oranında gelen zamla birlikte nakit olarak ödenen muayene ücretleri ile zorunlu trafik sigortaları esnafımızın belini büküyor. Devam eden pandemi sürecinde başta okul servis araçları olmak üzere çalışamayan araçlar zorunlu trafik sigortası ile araç muayene ücretleri gibi sabit giderlerden muaf olmalı.” diye konuştu.

“OKUL SERVİSLERİNDE YAŞ SINIRI DONDURULMALI”

Öte yandan okul servis aracı olarak kullanılan taşıtların pandemi nedeniyle 1,5 yıldır çalışmadığını ve yaş sınırı gelen araçların olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Okul servis araçları pandemi nedeniyle 1,5 yıldır kontak açamadı ve bu esnada araç yaşı geçen, geçmek üzere olan veya 12 yıla yaklaşan araçlar var. Bunun için 12 yaş sınırının COVİD-19 nedeniyle aranmaması esnafımızı rahatlatacaktır. Tüm servis araçları için yaş sınırı kuralının Covit-19 salgını bitene kadar dondurulmalı ve 1,5 yıldır çalışmayan servisçi esnafı yeni bir yükün altına sokulmamalı.” dedi.

“SERVİS ARAÇLARININ HİÇ KAZANCI OLMADIĞI UNUTULMAMALI”

Pandemi koşullarında servis araçlarının hiç kazanç sağlayamadan 1 yılı devirdiklerini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi döneminde en çok olumsuz etkilenen kesimlerden birisi de servis camiası oldu. Bir yılı hiç kazançsız ve kontak açmadan deviren bu esnaf kesimimiz için yeni araç almak, araç yenilemek neredeyse imkansız. Bu nedenle, 2019-2020 yıllarında 12 yaş sınırında olan okul servis araçları için yaş aranmama şartı getirilmişti ve bu süre 1 Temmuz 2021 tarihinde sona eriyor. Her yıl bakımı yaptırılan, normal şartlarda değişmesi için neredeyse hiçbir sebep olmazken pandemi döneminde tamamen otoparklarda duran araçların yaşının geçmesi mantıklı değil. Bu esnaf kesimimizin aracını yenileyecek gücü yok. Kısa süre içerisinde servisçi esnafımızın bu talebi karşılanmalı ve her yıl değil pandemi sonuna kadar aranan 12 yaş şartı kaldırılmalı.” diye konuştu. 

Yorumlar (3)
Beçili esnaf 2 ay önce
Yeni gelen araçlar belediye tarafından 20 bin garanti para veriliyor servisci ve diğer ulaşım işini yapan araçlar ve özellikle üniversite ye taşımacılık yapan üniversite araçları külliyen zararda ve borçlarını dahi ödeyemeyecek durumda ama seslerini kimse duymuyor
adamın teki 2 ay önce
zordaysanız başka iş yapın, devletin gücü bir yere kadar, hem muayene özelleşti, devlet onu muaf tutamaz sizden, sigorta yaptırmak istemiyorsanız aracınızı trafikten çekin, bu sayede vergi ödemezsiniz
Kemal 2 ay önce
Madem servis araclari Muaf tutulmali diyorsun.Zordalar diyorsun.Peki sana Bir Sorum.Bu yeni piril piril.gicir gicir araclar Nerden geliyor..Nerden Aliyorlar zordaysalar..Devleti yontmayi birakin artik!!
12°
açık