banner851

banner955

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üreticinin merakla beklediği fındıkta taban fiyatları açıkladı. Buna göre 50 randıman levant kalite kabuklu fındığın kilogramı 26.5 TL, Giresun kalite ise 27 TL’den alınacak.

Ekonomi 11.08.2021, 22:32 11.08.2021, 23:20
10854
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CANLI YAYINDA AÇIKLADI
banner986

Karadeniz genelinde 8 milyon insanın geçim kaynağı olan ‘yeşil altın’ fındıkta hasadın başlamasına karşın günlerdir belli olmayan fındık taban fiyatı bilmecesi çözüldü. Üreticinin fındığını toplarken bir yandan dört gözle beklediği açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

GEÇEN YILA GÖRE 4.5 TL ARTTI

Bir televizyon kanalındaki canlı yayında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, levant kalite fındığın kilogramının 26.5 TL’den, Giresun kalite fındığın ise 27 TL’den alınacağını söyledi. Bu sezon geçerli olacak fiyatta geçen yıla göre TL bazında 4.5 TL artışa gidilmiş oldu.

LEVANT 26.5, GİRESUN 27 TL

Erdoğan fiyatları “Fındık alım fiyatımız yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite fındık için kg başına 27 lira. Levant kalite fındık içinse kg başına 26 buçuk liradır. Yüksek randımanlı fındığına en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize verdiğimiz alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kilogramda 2 lira olarak veriyoruz. Tüm bunları fiyatlara ilave ettiğimizde fındık fiyatları kilogramda 29 buçuk ile 30 lira arasında gerçekleşiyor.” sözleriyle duyurdu.

KEŞİR: ÜRETİCİMİZE HAYIRLI OLSUN

Fındıkta taban fiyat bilmecesinin çözülmesinin ardından AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Sayın Cumhurbaşkanımız fındık fiyatını açıkladı. 50 randımana göre Giresun kalite için 27 TL Levant kalite için 26,5 TL liradır. Ayrıca alan bazlı destekler de devam edecek. Fındık üreticilerimize hayırlı, bereketli bir sezon diliyorum.” açıklaması yaparak açıklanan fiyatların üreticiye hayırlı olmasını diledi.

ENGİNYURT: ÜRETİCİ BUNU HAK ETMEDİ

Öte yandan fındıkla ilgili söylemleriyle dikkat çeken ve fındık fiyatının 35 TL olmasını talep eden Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt açıklanan fiyatlara tepki gösterdi. Enginyurt, “AK Parti Milletvekilleri, Tarım Bakanı, böyle bir fiyat fındık üreticisi için facia olur. Hemen Külliye’yi arayın, böyle bir fiyat olmaz diye ağlayın. Yoksa yarın millet sizi ağlatır. Bu fiyatı kabul etmemiz mümkün değildir. Fındık üreticisi bunu hak etmedi. Üreticimiz hayal kırıklığı yaşadı. AK Parti Milletvekilleri; 30 TL olacak diyordunuz, Ses verin.” açıklamalarıyla iktidara ve iktidar vekillerine yüklendi.

.

Yorumlar (23)
YAVUZ0881 13 ay önce
VAllaha REİSE darıldım bu kadar zam yapılır mı afgan kardeşlerimiz var suriyeli kardeşlerimiz var onlar ac yatarken bize bu fiyat çok fazla en iyi 2 tl olsun fındık fiyatı olsun bitsin bu kadar kardeşimiz varken olmaz kabul edilir gibi değil
Düzceli 1 yıl önce
Gözünü aç fındık üreticisi. Seninle dalga geçiliyor. Seneye seçim öncesi yüksek fiat verecek. O zaman şapkanı önüne koy ve düşün, önceki senelerdeki düşük fiatları. Güç sendeyken kullan yoksa çok ağlarsın.
çakma düzceliye 1 yıl önce
Siyasi fırsatçılık yapma. Sanki çokta umurunuzda fındık fiyatı, fındık üreticisi. işiniz gücünüz bahaneyle Reise saldırmak. Senin gibilerden akıl öğrenecek değiliz.
gözünüz doysun 1 yıl önce
ya bu millet kanaatkar olmayı ne zaman öğrenecek, 10 tl iken 15 olsun, 15 iken 20 tl olsun, 20 iken 25 olsun, hep verilenin üstünü istiyorsunuz da, bir kere kani olduğunuzu görelim, 27 tl az mı.
Vatandaş 1 yıl önce
Ülkenin gelmiş en berbat hükümet Allah kurtarsın bizi inşallah
Kürşat Yılmaz 1 yıl önce
27 OLACAK DİYEN BİRİ Mİ VARDI?
Finduk 1 yıl önce
Karadeniz seçmeni nasıl olsa AKP ye her zaman oy verir. Bu fiyat çok bile
Refik Karali 1 yıl önce
Sözde iyi partinin çok çok çok bilmiş basgani yeni bir aciklama yazıyor dur. Karismasalar belki 30 35 olacaktı.
Sadrettin Demir 1 yıl önce
Önceki habere yazdım 27,5₺ ..
Çok bilmiş acemi siyasetçiler noooollldiiii.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
parçalı az bulutlu