banner851

banner614

DİĞER İLLER HAREKETE GEÇTİ

Karadeniz insanının geçim kaynakları arasında ilk sırada bulunan fındıkta son aylarda yaşanan fiyat düşüşü üreticilerin tepkisini çekiyor. Fındık üreticilerinin tepkilerini dile getirmek için 4 ilde oda başkanları girişimlerde bulurken, Düzce’deki sessizlik dikkat çekiyor.

banner619
Ekonomi 07.02.2016, 16:48 07.02.2016, 17:11
3176
DİĞER İLLER HAREKETE GEÇTİ

 Geçen sezonun aksine bu yıl yüksek rekolteyle üreticinin büyük umut bağladığı fındıkta beklenen olmadı, fiyatı giderek düşmeye başladı. Sezon başında 14-15 lira arasında satılan fındık 9 liraya kadar geriledi. Bundan da en çok zararı ürününü pazara indirmeyip  “yüksek fiyatla satarım” umuduyla evinde saklayanlar gördü. Fındıktaki bu düşüş ziraat odalarını harekete geçirdi.  Giresun İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman başkanlığında bir araya gelen oda başkanları, üreticilerden gelen talep doğrultusunda fındıkta tekelleşmeye ve fiyat düşüşüne "dur" dermek için ses getirecek bir eylem yapma kararı aldı. Giresun, Ordu ve Trabzon Ziraat Odaları, İtalyan bir markanın Trabzon’un Arsin ilçesinde bulunan fındık kırma fabrikası önüne siyah çelenk bırakacak.

Fındık fiyatındaki düşüşe son vermek ve tekelleşmenin önüne geçmek için üreticinin hakkını sonuna kadar savunacaklarını açıklayan oda başkanları “Hiç kimse fındık üzerinden hesap yaparak ucuza kapatmaya çalışmasın. Ziraat Odaları olarak fındıkta tekelleşmenin önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız. Bu bir başlangıçtır. Gerçekleştireceğimiz eylem bir uyarıdır. Bundan sonraki süreçte aynı tutum devam ederse üreticinin tepkisi artarak devam edecektir” dedi.

Öte yandan Türkiye’nin yüzde 10 fındık ihtiyacını karşılayan Düzce’de oda başkanlarının sessiz tutumu dikkat çekiyor. Diğer illerdeki ziraat odaları başkanları bakanlık nezdinde görüşmeler ve eylemlerle yaparak birlikte hareket ederken, Düzce’deki oda başkanlarının herhangi bir girişimde bulunmaması tepki topluyor.

Haber;S.KAŞKIR 

Yorumlar (35)
Metin 81 6 yıl önce
Geçen yıl 6 liradan başlayıp 20 ye çıkınca 6 liraya satana kimse üzülme di de şimdi 13 e satmadilar diye 9 a düştü diye diye ona niye üzülelim onu anlamadım 2 veya 3 Ton fındık topla 15 olsun bütün sene çalışma ohh ne güzel dünya mısır pirinç buğday karpuz patates domates ve birçogunu yetiştiren çiftçinin günahı ne şükür etmeyi bilelim 15 olunca 20 olsun o olunca 25 olsun
CAN . D 6 yıl önce
SIZLERE NE KADAR ZAMYAPILSA YINEDE YARANILMAZ SIZLER ALISMISSINIZ FINDIK HERSENE 5 LIRA ZAMLANSIN 20 OLSA NE YAZAR KILOSU HE HALKIMIZ ALAMADIKDAN SONRAA
kudret 6 yıl önce
bizimkilerin karnı tok, çiftçiyi düşünen mi var?
YIĞILCALI 6 yıl önce
HANGİMİZ SORUNLARA ÇARE ARADIK.BAŞKALRINA AT SUÇU RAHATLA MANTIĞINI BIRAKALIM.YARIN ZİRAAT ODASINA GİDELİM.VEKİLLERİDE DAVET EDELİM.VARMISINIZ.DEĞERLİ ÇFTÇİLER.
Sait 6 yıl önce
Afrika ülkelerinin petrolünü nasıl ab ülkeleri sömürüyor bizim fındıkta aynısı işte.Kapitalizm işte bu.Milli hassasiyetleri hat safhada bir iktidar lazım,Bizimkiler aksine övüyor.
Görmedinizmi 6 yıl önce
Akp başkanının birkaç gün önceki açıklamasını görmedimizmi adamlar memnun durumdan oda başkanı ne yapsın
Murat 6 yıl önce
Düzce oda başkanlarından ne zaman ses çıktıkıiiiii,oda başkanları kendi menfaatlerine çalışıyor ,
Yılmaz 81 6 yıl önce
Düzcedeki ziraat odasından hareket yoksa memnun denekki koltukta kiler fiyattan yoksa sus payı mı akıllara gelmiyor değil hani vicadan yok yok bu piyasayı bu hale sokan larda
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın