banner851

banner955

"DİKKATLİCE İNCELEYİN" TAVSİYESİ!

Son dönemde vatandaşlardan gelen 'yüksek fatura' tepkilerinin giderek artması Düzce'den sorumlu elektrik tedarikçisi SEPAŞ'ı açıklama yapmaya itti. Açıklamada sayacın ilk okuma ve son okuma tarihini dikkatlice incelemesi istenen tüketicilerin bu sayede faturaların yüksek gelme sebeplerini tespit edebileceği kaydedildi.

Ekonomi 05.03.2018, 12:17 06.03.2018, 12:12
3187
banner1032

Elektrik faturalarında çeşitli kalemlerde alınan bedeller şikayet konusu olmaya devam ediyor. Faturaya yansıtılan dağıtım, güç, sayaç kontrol gibi kalemlerle kabaran ödeme tutarına tepki gösteren vatandaşlardan gelen itirazların artması üzerine ilgili kuruluş açıklama yapmak zorunda kaldı. Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerinde görevli elektrik tedarikçisi SEPAŞ'tan fatura tutarlarıyla ilgili gelen tepki ve itirazlar konusunda kamuoyunun aydınlatılması yönünde yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu bilgilendirmeler yapıldı: "Dağıtım sistemi kullanıcılarının faturalarında yer alan Dağıtım Bedeli, Güç Bedeli, Güç Aşım Bedeli, Reaktif Enerji Bedeli, Kesme Bağlama Açma Bedeli, Sayaç Kontrol Bedeli gibi bedeller, Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında dağıtım şirketi adına kullanıcıya yansıtılan bedeldir. Bu bedeller elektrik dağıtım şirketine ödenmektedir. Faturada yer alan kalemlerden Dağıtım Bedeli ve Aktif Enerji Bedeli, dağıtım sisteminden çekilen elektrik enerjisi miktarı üzerinden ve üreticilerin dağıtım sistemine verdiği enerji miktarı doğrultusunda hesaplanan bedelidir. Vatandaşlarımızın bir konuda daha dikkatini çekmek isteriz. Tüketiciler sayacın ilk okuma ve son okuma tarihini dikkatlice incelemesi sonucu tüketimlerinin de artması ile birlikte faturaların yüksek gelme sebeplerini tespit edebilecekler. Fatura hesabında yer alan birim fiyatlar yine ilk okuma son okuma tarihlerine göre ilgili dönem birim fiyatları baz alınarak hesaplanmaktadır. Ayrıca EPDK’nın internet sitesinde yer alan fatura hesaplama modülü kullanılarak tüketimlerini kontrol edebileceklerini de eklemek isteriz."

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (16)
VATANDAŞ 5 yıl önce
Tek kuruş hakkımı yiyorsanız ve bunada kimler izin veriyosa,haram zıkkım olsun.
Mete 5 yıl önce
Yiyin Efendiler Yiyin.. Durmak Yok ÇALışmaya devam...
OFLU 5 yıl önce
BELEDİYENİN KULLANIM OLMAYAN SU FATURASINA 30 TL YAZMASI ÇOK NORMAL Mİ.?
Reyhan 5 yıl önce
Ben hiç kimseye helal etmiyorum bir düzcede yaşayan olarak
Sorumlu benim. 5 yıl önce
Yüksek faturadan, Kaçak elektriken, çeşitli masraf kalemlerinden, yapılan zamdan ben sorumluyum. Ben ses çıkarmadım. Özelleşmeyi ben istedim.İktidarı ben seçtim.
Watandas 5 yıl önce
Işinize geldiği gibi aciklama yapmayin sedas yetkilileri... 100 gelen fatura 240 geliyor haram olsun..
Akıllı 5 yıl önce
Şehir içinde kaçak çok. Adam bir il müdürlüğü kenarında çay ocağı görünümlü büfe açmış. Elektrik müdüriyetten. Elektrik beleş olduğu için büfedeki herşey elektrikli. 7 tane buzdolabı olur mu bir iş yerinde?
Apo 5 yıl önce
Şikayet ettim mi?
murat 5 yıl önce
kaçak kullanımı engellemeyip normal faturasını ödeyen vatandaşa yansıttmak nedir ya benden aldığınız fazla 1 kuruşu bile helal etmiyorum size ahirette iki elim yakanızda
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
kapalı