banner851

banner955

“DOLARDAKİ HAREKETLİLİĞİN FARKINDAYIZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, doların yükselişi sonrası ortaya atılan iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Hükümetin ihracatı desteklemek amacıyla, yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumların gerçek olmadığını belirten Elvan, "Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir" dedi.

Ekonomi 12.11.2021, 12:40
1959
“DOLARDAKİ HAREKETLİLİĞİN FARKINDAYIZ"

Son dönemde hareketlilik içinde olan dolar kuru tüm zamanların rekorunu gördü. 9.98’i gören kur, 10 liraya dayandı. Bu gelişmelerin ardından bazı kesimler hükümetin ihracatı desteklemek için yüksek kur hedeflediğine yönelik yorumları yapmaya başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçe sunumunu yaptı. Son günlerdeki döviz kurlarındaki hareketliliğe değinen Elvan, hükümetin ihracatı desteklemek için yüksek kur hedeflediğine yönelik yorumların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

"KURUN DEĞERİ PİYASADA BELİRLENİR"

Kurun piyasada belirlendiğini söyleyen Elvan, "Hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla, yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil. Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir" ifadelerini kullandı.

"HAREKETLİLİĞİN FARKINDAYIZ"

Piyasalarda yaşanan hareketliliğin farkında olduklarını belirten Elvan, "Piyasa faizlerinde, varlık fiyatlarında, döviz kurunda ve beklentilerde yaşanan hareketliliğin farkındayız. Tüm bu unsurlar, entegre bir şekilde enflasyon görünümünü şekillendiriyor, dolayısıyla, burada, hiçbir ilgili dinamiğin göz ardı edilemeyeceği kanaatindeyim. Küresel konjonktür ve yurt içi enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor." dedi.

"YÜZDE 9'UN ÜZERİNDE BÜYÜME BEKLİYORUZ"

Büyümeye yönelik mesajlar da veren Elvan, "2021 yılında büyümenin dengeli bir görünüm ile yüzde 9'un üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Büyümenin en az yüzde 65'i yatırımlar ve net dış taleple desteklenecek" ifadelerini kullandı.

banner844
Yorumlar (4)
Şampiyon 1 yıl önce
Uçuyoruz….Uçuyorr
sts 1 yıl önce
DOLAR İLE BORÇLANMAYIN DOLAR ARTSIN İTHALAT YAPYALIM HEP İHRAÇ EDELİM GELEN DOLARI BOZDURALIM BOZDURULAN DOLARI MERKEZ BANKASI ALSIN
Halk 1 yıl önce
Kimleri zengin ediyosaniz Allah layiginizi ahirette versin..Ebedi cikamazsiniz cehennemden.
Resul İnan 1 yıl önce
üstümüzden tır geçmiş , adam çıkıp 'bir hareketlilik var cidden fark ediyoruz' diyor
Yeni Sayımız