banner851

banner614

DÜZCE FINDIĞI DÜNYAYA AÇILIYOR

banner619

Fındık sanayicileri, ihracatlarını Ekonomi Bakanlığı'nın ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi’ (URGE) projesi çerçevesinde yeni pazarlara taşımaya hazırlanıyor. Projeye katılan firmaların mevcut ihraç pazarlarına yenilerini ekleyebilmesi ve ihracatlarını arttırması amaçlanan “Düzce Fındığı Dünyaya Açılıyor” Projesi kapsamında Düzce Ticaret Borsası'nda bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

banner846
Ekonomi 30.11.2017, 14:57 01.12.2017, 18:18
1202
banner844

Düzce fındığı artık dünyaya açılıyor. Düzce Ticaret Borsası tarafından geliştirilen ve üyelerine dünya piyasasında kendilerine yer bulma imkanı sağlayacak olan “Düzce Fındığı Dünyaya Açılıyor” Projesi geçtiğimiz mayıs ayında Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) hakkında tebliğ kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenmeye layık görülmüştü.

Fındıkta uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi amacıyla yola çıkılan ve yüzde 75’i Ekonomi Bakanlığı kalan yüzde 25’lik kısım ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanan URGE projesine ilişkin Düzce Ticaret Borsası'nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya, projeye dahil olan 14 fındık firmasının temsilcileri katıldı. Projenin ihtiyaç analizi faaliyetini yürüten firma yetkilisi Gökhan Erol, yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen sonuçlar hakkında üyelere bilgi verdi. Fındık ihracatında dünya, Türkiye ve Düzce verilerini gözler önüne seren Erol, üyelerin bu tablo doğrultusunda izlemesi gereken strateji hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Projenin ilerleyen aşamaları çerçevesinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Ocak ayında yapılacak “Temel Dış Ticaret Eğitimi” ve şubat- mart aylarında yapılması planlanan yurtdışı ziyareti hakkında kararlar alınırken, projenin üyelerin vizyonunun gelişmesi ve ihracat konusunda bilinçlenmesi açısından çok önemli olduğu yönünde ortak görüşler dile getirildi.

"Tanışıklığı bile bir başarı olarak kaydediyorum"
Projeye ilişkin geçtiğimiz aylarda Öncü mikrofonlarına konuşan Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, “Karşılıklı birebir görüşme sağlanacak. Ülke ziyaretleri olacak. Bu projelerdeki ana kapsam rekabetçiliği geliştirme ve desteklemesinin yanında projeyi yapanlar çok bir masraf harcamıyor. Tamamen devlet destekli olmuş oluyor. 14 tane üyemiz var. Bunu sayı olarak da yükseltebiliriz ondan sonra üyelerimizle birlikte biraz seviyemizi yükseltiriz. Seviyemizin yükselmesi demek Düzce’mizin seviyesinin yükselmesi demek. Düzce’miz zaten fındık üretiminde ilk 5’in içinde. Azımsanacak bir şey değil. En kötü 4’üncü oluyoruz. Bu projelerle ve projedeki üyelerimizle alıcı ve satıcı ilişkilerini, tanıştırma iletişimlerini kurup tarafları bir araya getirme görevini üstleniyoruz. Sonrası alan ile satan arasında. Hiçbir şey olmasa bile tanışıklığı bile bir başarı olarak kaydediyorum. Çünkü biz buradan 10 firmayı birkaç ülkeye götürüp tanışıklık kurmak bir şey alıp satamasak bile en azından bu işle uğraşan kişilerin dışarıya açılmaları demek.” demişti.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (5)
Holygan 4 yıl önce
ikinci soru: adamin almani italyani bizden aldigi findik ile sarelle yapip bize kavanozunu (250-500gr) 12-13 tl den nasil satiyor???
Holygan 4 yıl önce
findik üreticisi degilim ama halkimin yaninda olarak cok basit bir soru soruyorum: üreticiden aldigin 8-9 TL lik findigi 50-60 TL ye nasil satiyorsun???
akçakocalı 4 yıl önce
üreticiden bedava topladılar ya şimdi yüksek fiyattan yeni pazarlara açılıp bolca para kazansınlar.
Ayhan Ay 4 yıl önce
Hayırdır seçim mi var yakında yoksa?
Üretici 4 yıl önce
Haklısınız biz mallık ediyoruz
17°
kapalı