banner851

banner614

DÜZCE’DE YÜZLERCE ÇALIŞAN İŞSİZ KALDI…

Düzce’de yüzlerce lokantacı dört gözle tekrar müşterilerini ağırlayacağı günü bekliyor. İl genelinde 600’ü aşkın lokanta ve kafe çalışanının işsiz kalmasına neden olan sürecin uzaması esnafın direncini kırıyor. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Yenice, Kovid-19 nedeniyle sadece paket servis hizmeti sunabilen lokanta, kafe ve pastanelere ilişkin, "Başından beri çözüm bekliyoruz, umut doluyuz." dedi. Bu açıklamadan kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan restoran ve kafelere destek ödemesi müjdesi geldi.

banner619
Ekonomi 27.01.2021, 13:10 27.01.2021, 13:31
1251
DÜZCE’DE YÜZLERCE ÇALIŞAN İŞSİZ KALDI…

Düzceli lokantacılar salgın sürecinde iş yerlerinin müşterilere açılması konusunda umutlu… Yüzlerce lokanta ve kafe çalışanının işsiz kaldığı Düzce’de artık yeme-içme sektörünün koronavirüs önlemleri kapsamında yeniden hizmet vermesi esnafın ayakta kalabilmesi için önem taşıyor.

Düzce Lokantacıları Odası Başkanı Atilla Şişman’ın bu sancılı süreçte üyelerinin yeterince yanında olmadığı eleştirisi yapılırken, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle şu an sadece paket servis hizmeti sunabilen lokanta, kafe ve pastanelere ilişkin, "Başından beri çözüm bekliyoruz, umut doluyuz. Esnaf dostu Cumhurbaşkanımızın çözüm önerilerini mutlaka dikkate alacağını düşünüyoruz." dedi.

Yenice, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kovid-19'un, hayatın her alanında olduğu gibi sektörlerini de olumsuz etkilediğini ifade etti.

Salgınla mücadele kapsamında bazı önlemler alındığını hatırlatan Yenice, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede sadece paket hizmeti sunabilen lokanta, kafe ve pastanelerin yeniden açılmasının gündeme gelmesi sektörü heyecanlandırdı. Bilim insanlarına, ilme ve alınan kararlara saygılıyız. Bizin sorunumuz kapatılmak, kapatılmamak değil. Biz kapatılmaya razıyız, yapacak bir şeyimiz yok. Bu karar devletin kararıdır. Bizim sorunumuz çözümsüzlük...İş yerlerinin açılması için bazı bilim insanlarının vaka sayılarının düşmesi gerektiğini açıkladı. Bu tespiti bizde destekliyoruz. Elbette binin altına düşecek buna itirazımız yok ama baktığımız zaman içinde yaşadığımız günlerde bir ara tatil yaşıyoruz. Bugün otellerdeki görüntüler var. İnsanlar kayak tesislerine akın etti, otellerde yer yok."

"Birilerinin benim penceremden de bakması lazım"

İş yerlerini açmaya hazır olduklarını vurgulayan Yenice, normalleşmeye dönülen haziranda istenen bütün kurallara saygı ve sevgi içerisinde uyduklarını dile getirdi.

Salgınla mücadelede hata yapan iş yerlerinin cezalandırılması gerektiğine inandığını vurgulayan Yenice, "Biz kapatmalara karşı değiliz ilk günden beri söylüyoruz, çözümsüzlüğe, ekonomik pandemiye karşıyız. Değerli bilim insanları konuşuyor. Tamam ama baktığı pencere bir tane. Şimdi o pencereden bakarken kendine göre haklı ama benim penceremden de birilerinin bakması lazım. Benim penceremden birinin bana el sallaması lazım. Benim de o ele uzanmam lazım. O elde kim? Devletin şefkatli eli." diye konuştu.

"Cumhurbaşkanımızın çözüm önerilerini dikkate alacağını düşünüyoruz"

Salgının başlamasının ardından kendilerinden istenen tüm kurallara uyduklarını belirten Yenice, konunun çözümü için üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Konunun yakın zamanda çözüme kavuşturulacağına inandığını ifade eden Yenice, "Başından beri çözüm bekliyoruz, umut doluyuz. Esnaf dostu Cumhurbaşkanımızın çözüm önerilerini mutlaka dikkate alacağını düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan restoran ve kafelere destek ödemesi müjdesi  

Öte yandan 2021'in ilk AK Parti TBMM Grup Toplantısı'na konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan restoran ve kafelere destek ödemesi müjdesi geldi.

Kovid-19'dan en çok zarar gören sektörler arasında yer alan yeme-içme sektörüne destek verileceğini belirten Erdoğan, "Lokanta restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan ve 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020'de yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere 2 bin liradan az, 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3'ü kadar ödeme yapacağız." dedi.

(AA)

Yorumlar (2)
adamın teki 8 ay önce
İşçi çıkarma yasağı devam ediyor, nasıl işsiz kalmışlar? Demekki sigortasız çalıştırıyorlar. E niye sigortasız çalışırsın?
YAVUZ0881 8 ay önce
Millet özlemle 2023 bekliyor asil destekleme ozaman olacak kendini beğenmişler baş beğenilenler geldikleri yeri gösterecek bu millet çok sabırlıdır ama sildimi bir daha kimse yazamaz