banner851

banner955

EDS DEVREYE GİRİYOR

Düzce Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında gerekli kurulum çalışmalarını uzun süre önce tamamladığı Elektronik Denetim Sistemi (EDS)'ni mart ayı içerisinde devreye sokmaya hazırlanıyor. 2 yıldır faaliyete geçirilememesine bağlı olarak akıllara gelen 'Yine ertelenir mi?' sorusunu yönelttiğimiz yetkililer ise "Bu kez erteleme yok!" diyerek sistemin kesin olarak faaliyete geçirileceğinin altını çizdi. Öte yandan tepkilerle gündemden düşmeyen EDS, kentin 21 noktasında hız ve park ihlali, 6 noktasında da kırmızı ışık ihlali denetimi yapacak.

Ekonomi 23.02.2018, 12:12 23.02.2018, 16:41
10934

2 yıldır gündemde... 
2015 yılında Düzce Belediye meclisinde alınan kararla Düzce’nin 27 noktasına konuşlandırılan Elektronik Denetim Sistemi (EDS) "Devreye girdi, girecek" derken üzerinden 2 yıl geçti. Kamuoyunda tepkiyle karşılanan EDS uygulamasında tüm hazırlıkların tamamlanmasına rağmen sistemin devreye girmemesi "Tepkiler belediyeye geri adım attırdı" yorumlarını beraberinde getirdi. Ancak artık neredeyse unutulmaya yüz tutmuş 'EDS'den sürücülere kötü haber geldi.

Mart ayına hazırlık
Mart ayı içerisinde devreye girmesi için hazırlık yapılan EDS için yüklenici firmanın gerekli resmi prosedürleri tamamlamak üzere olduğu ve işi belediyeye teslim edeceği öğrenildi. Gelecek aydan itibaren şehir merkezinde Elektronik Denetim Sistemi'nin devreye sokulacağı bilgisi edinilirken, yeniden bir ertelemenin söz konusu olup olmayacağı konusunda ise güvenilir kaynaklardan kesin dille 'Erteleme olmayacak' yanıtı alındı.

27 noktaya kamera kuruldu
Düzce Belediyesi'nin şehir içi trafiğini denetlemek amacıyla Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırladığı EDS Projesi kapsamında Düzce merkezde 27 noktaya kamera kuruldu. Sistem sayesinde şehir içinde trafik kurallarına uymayan araçların sürücülerine elektronik cezai yaptırım uygulanacak. Belirlenen hız sınırlarını aşan, park ihlali yapan ya da kırmızı ışıkta geçen araçları fotoğraflayan sistem, verileri cezai işlem için emniyete iletecek. Tespitler doğrultusunda kesilen trafik cezaları sürücülerin adresine gönderilecek. Sistemin yönetilmesi amacıyla Düzce Emniyet Müdürlüğü binasında özel bir merkez kuruldu.

İşte uygulanacak cezalar
Şehir içinde 27 noktaya kurulan EDS uygulamasından 6’sı kırmızı ışık ihlalini geriye kalan 21'i ise radar ve park ihlalini denetleyecek. Hız limitinin üzerine çıkılması halinde uygulanacak cezalar şöyle: Hız sınırının 70 kilometre olduğu D-100 ve D-655 karayolları ile Kalıcı Konutlar-Düzce Bağlantı Yolu arasında limiti yüzde 10 ila 30 arasında aşana 235 TL, yüzde 30'dan fazla aşana ise 488 TL ceza kesilecek.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (91)
Surucu 3 yıl önce
21/01/2020 eds cezası yemişim aradan 1 ay geçmiş halen tebligat gelmedi tesadüfen e devletden gordum aracı satıcam borç var satamıyom 3 defa vergi dairesine gidiyorum cezayı odemiyeden geri geliyorum duzce trafik arıyoruz biz bakmıyoz belediye bakıyo diyip kapatıyorlar ceza yiyoruz tamam anladık odemek zorundayız ama paramızla rezil kepaze oluyoruz işin sonucu belediyeye kaldıysa tahminimce 1yıl sonra gelir artık
RAMCO 5 yıl önce
BENDE baglantı yolunda 80 le 230tl ceza yetim 2 sefer tam bir para tuzagı madem o yola 70 km hız verecektiniz o yolu neden o kadar geniş yaptınız bundan sonra kazaları seyredin bende hakkımı helal etmiyorum adamın son model arabası var hız 70 ne gerek var o arabaya en güzeli dogan ve brotvey
yabancı 5 yıl önce
Herkese; valiye, belediye başkanına, vekillere, bakanlara uygulanacaksa kabulümüzdür .ama yok ,asil olan halka yasak, vekil olan temsilcilere serbestse kaldırın gitsin.
memet 5 yıl önce
bir an önce eds faaliyete geçmeli. ki hepimiz boyumuzun ölçüsünü alalım.60 model araba da aynı,80 model araba da aynı,2018 model araba da aynı hız limitlerine uyacak.güçleri ayni mi ,fren sistemleri ayni mi ,kullanış ve kadrajdaki hızı ayni mi model ve motor tipleri ayni mi,ya olur mu öyle demeyin.vergi ayni mi.işne gelirse öyle gelmezse böyle.
ramco 5 yıl önce
şimdi baglatı yolu 70 olacak bakın siz şimdi kazalara baglantı yolu deyil artık bayan sürücüler yolu hayırlı olsun vatandaşa bol kazanclar belediye ayıp ya
yaya gecit 5 yıl önce
yaya gecıtler beton bariyer le kapatılmış hala tabelaları duruyor. hızkonusu makul deyil bolünmüş yolkurallarına aykırı. ceza yazacaklarsa kural ihlelleri yeter.
Nejat arslan 5 yıl önce
Bizde verdigimiz oylari kontrol altina alalim bakalim yaptiginiz terbiyesizlik
Vatandaşş 5 yıl önce
Düzce için hayırlı olsun diyemem ORDU ilinden kaldırılan bu bu radar sistemi neden DÜZCE ye getirildi hala anlamış değilim bu çok büyük bir pasta sistem daha devreye girmeden kaç tane şahıs pastadan yedi belli değil adaletten bahsediliyo
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
açık