banner851

banner955

EMEKLİ VE MEMUR DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Asgari ücrete yapılan yüzde 50.4 oranındaki zammın ardından bu kez emekli ve memurlar maaşlarına yapılacak zammı merakla beklemeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli ve memurun maaşına yapılacak zammın yol haritasını anlattı.

Ekonomi 19.12.2021, 15:17
3279
EMEKLİ VE MEMUR DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Son dönemde yaşanan ekonomik bunalım nedeniyle zor günler geçiren asgari ücretliye yüzde 50.4 oranında son dönemlerin en büyük zammı yapıldı. Böylece 2021’de 2bin 825 TL olan asgari ücret 2022’de 4 bin 253 TL’ye çıkarıldı.

Emeklilere düşükten yükseğe kademeli düzenleme

Asgari ürete yapılan dev zammın ardından emekli ve memurlarda da zam beklentisi arttı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı televizyon programında emekli ve memur maaşlarıyla ilgili konuştu. Bakan Bilgin, emekli maaşlarına düzenleme yapılacağını söyleyerek, “Bütün emekli grupları içine alan bir düzenleme yapacağız. Ekonomideki dalgalanmalara karşı en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız.” dedi.

Memurlar için enflasyon farkı

 Memur maaşlarıyla ilgili de daha önce varılan mutabakatın üzerine ortaya çıkacak enflasyonun refah payı olarak ekleneceğini söyleyen Bilgin, “ Memur Sendikalarımız görüşmeler yaptık. Sonra sözleşmeyi yaptık bir konfederasyonumuzla orada vardığımız bir mutabakat var. Birkaç husus var o da şudur: Eğer enflasyon bizim sözleşmemizde belirlediğimiz ücretin üzerine çıkarsa biz farkı vereceğiz. Bu farkı aynı zamanda bir sosyal transfer olacak düzeyde de gerçekleştireceğiz. Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz. Çalışan memurlarımızın enflasyonun üzerinde bir sosyal transfer gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Yorumlar (1)
vtndş 12 ay önce
neden işci emeklisi az maaş alıyorda memur emeklisi fazla alıyor düz işçi çalışmadımı vergisini vermedimi ömrü bitmedimi bunuda düzenleme yapılması gerekir biri alacak 6000 bin biri alacak 2500 lira neden ki