banner851

banner614

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ KONFERANS DÜZENLENDİ

banner619

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından, “Müdür Yollarda Sıfır Enerji Binalar için Gönüllüler Platformu” adı altında “Isı Yalıtımı Ülke Kazanımı” projesi kapsamında düzenlenen “Binalarda Enerji Verimliliği ve Isı Yalıtımı Türkiye ve Avrupa’daki Uygulamalar” başlıklı seminer, İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

banner846
Ekonomi 12.12.2019, 11:21 12.12.2019, 15:22
380
banner844

Düzce Üniversitesi’nde “Müdür Yollarda Sıfır Enerji Binalar için Gönüllüler Platformu” adı altında “Isı Yalıtımı Ülke Kazanımı” projesi kapsamında düzenlenen “Binalarda Enerji Verimliliği ve Isı Yalıtımı Türkiye ve Avrupa’daki Uygulamalar” başlıklı seminer düzenlendi.Programa; Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sercan Serin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Programın davetli konuşmacısı Austrotherm Firması Müdürü Özgür Kaan Alioğlu,  neden Müdür Yollarda isminin kullandıklarını açıklayarak, sektörde işin içinden gelen, teknik olarak konuşabilen insanların sahaya çıkmasını ve insanlara bu konuları anlatması gerektiğini düşündükleri için bu ismi kullandıklarını ifade etti.
Ülke olarak binalarda ısınma maliyetimizin 14 milyar dolar olduğunu belirten konuşmacı, bunun ülkeye büyük bir külfet olduğunu söyledi. Binaları ısıtmak ve soğutmak için sarf ettiğimiz enerjiyle neler yapılabileceğine dair örnekler veren Özgür Kaan Alioğlu, ödenen rakamların tasarrufa ayrıldığında,  14 milyar dolarla günümüzde Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 8 şehir hastanesi yapılabileceğini sözlerine ekledi. Binaları ısıtmak ve soğutmak için harcadığımız enerjinin %50’sini tasarruf etsek dahi bunun gibi yatırımların çoğunu yapabileceğimizi dile getiren Alioğlu, günümüz şartlarında ve teknolojisinde binalarda mevcut teknoloji ile bu tasarrufu yapmanın mümkün olduğuna dikkat çekti.
Konferansın sonunda Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Özgür Kaan Alioğlu’na plaket takdim etti.
 
 

Yorumlar (3)
hakan 11 ay önce
bu minibüsler metek tokiye gelecekmi
Aa 2 yıl önce
Neden yeterince duyuru yapılmaz?
BERK 2 yıl önce
haberimiz olsaydı gelirdik.sadece öğrencilere yönelikti heralde
19°
parçalı bulutlu