banner851

banner614

‘ESNAF 1.5 YILDA ÇOK YORULDU’

Kendisi de esnaf olan MHP Düzce İl Başkan Yardımcısı Erdoğan Bıyık, 1.5 yılın geride kaldığı pandemi sürecinin esnaflar üzerindeki etkisini Öncü TV mikrofonuna değerlendirdi. Bıyık, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de esnafın bu süreçte çok fazla yorulduğunu belirterek artan vaka ve vefat sayılarına karşı yeniden kapanma ve kısıtlamaların gündeme gelmesini beklediğini söyledi.

banner619
Ekonomi 02.10.2021, 10:10 02.10.2021, 17:44
799

Yeni tip koronavirüs salgının Türkiye’de ilk görüldüğü günden bu yana 18 ay geride kaldı. Bulaş riskini düşürmek için Türkiye, getirilen tedbir kararları kapsamında tam kapanma ve kısmi kapanma süreçlerini yaşadı.

 Zorunlu olarak devreye sokulan önlemler sağlıktan eğitime, ekonomiden sosyal hayata kadar yaşamın her alanında derin izler bıraktı. Salgın ve tedbir kararlarının en çok etkilediği kesimlerin başında ise ekonomik açıdan zor günler geçiren esnaflar ve özellikle de küçük esnaflar geldi.

Birçok farklı alanda Düzceliler’e hizmet veren şirketlerin sahibi MHP Düzce İl Başkan Yardımcısı Erdoğan Bıyık, 1.5 yılın geride kaldığı pandemi sürecinin esnaf üzerindeki etkisini Öncü TV mikrofonuna değerlendirdi.

‘Esnaf çok yoruldu’

Esnafın bu süreçte çok yorulduğunu kaydeden Bıyık, “Biz ticaret yapıyoruz. Baktığımız zaman 1.5 yıllık dönemde esnaf çok yoruldu. Ama sadece bu Türkiye’nin değil dünyanın meselesi. Hükümet bu anlamda esnafı rahatlatıcı krediler gibi önlemler aldı ama tabi süreç uzun sürdüğü zaman esnaf da çok yoruldu. En ufak dükkânda bile 1-2 kişi çalışıyor. Bunların sigortası var, esnafın kirası var, esnafın kazanmak zorunda olduğu bir para var.” dedi.

‘Yeniden kapanma gündeme gelir’

Artan vaka ve vefat sayıları nedeniyle yeniden kapanma ve kısıtlama olasılığını yüksek gördüğünü kaydeden Bıyık, “Tabii ki ilk önce sağlık diyoruz. Ben bir esnaf olarak ’Kapanmasın da biz para kazanalım’ diyemeyiz. Bu illetten Allah hepimizi, tüm dünyayı korusun. İnşallah azalır diyoruz ama bu şekilde bu vakalar seyretmeye devam ederse ben bir kapanma bekliyorum. Ama bu kısmi bir kapanma olur mu bilemiyoruz. Şu anda esnaf gerçekten çok sıkıntılı. Yurt dışında da birçok arkadaşımız var. Onlar da sıkıntıdalar.” diyerek sorunun ülkeye özgü değil küresel olduğuna dikkat çekti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (5)
Samet 2 hafta önce
Demekki tikirlari yerindeki hala esnafcilik yapiyorlar..isleri bozuk olsa yapmazlardi..birakin bu ayaklari.bizde yedik..gobekleri 50 santim ileride geziyorlar.bi doyuramadiniz esnaflari
esnaf zırlaması 2 hafta önce
Bence esnafa devlet direk maaş bağlasın. Dükkanada gerek yok evde otursunlar. Bunların ağlamasından zırlamasından yalvarmasından kurtulalım. Nedir bunlar ya dilenciyi geçtiler.
Avni 2 hafta önce
Yaw kardesim birakin su esnafi.ver ver doymazlar.yok vergi indirim.erteleme.yok kira..esnaf ne kadar vergi oduyor devlete.onun hesabini verin once..arabalari son model.telefonlari o bicim..1 e 10 satarlar.yettiniz be..ac gozluler..
Semih 2 hafta önce
Bizi çok düşünüyor,demek ki halk adamı ,oyum onun.
ben esnafın.. 2 hafta önce
Türkiyede esnaf denilen küçük tüccardan başka insan zorluk çekmiyor zaten. Varsa yoksa esnaf. Borçlarıs silinsin, vergi alınmasın. oh ne ala