banner851

banner614

FINDIK FİYATI 17 LİRAYI GÖRDÜ

banner619

Düzceli birçok fındık üreticisinin fiyat ibresinin yükselmesini beklediği fındıkta iyi haberler gelmeye başladı. Giresun serbest piyasasında fındık fiyatının 17 liraya çıkması, Düzce'de de yükseliş sinyali olarak görüldü. Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, "Pazara ürün inişi azaldı ve mevcut durumda talepler karşılanamıyor. Bu nedenle de fiyat yükseliş eğiliminde" dedi.

banner846
Ekonomi 29.10.2019, 13:21 30.10.2019, 11:33
10286
banner844
Düzce gibi fındık üretimi yapılan Karadeniz illerinde henüz ürününü satmayan üreticiler, dört gözle fiyatların 16 liranın üzerine çıkmasını bekliyor. Son günlerde giderek yükselen fiyatlar 17 lirayı gördü.

Giresun serbest piyasasında fındık fiyatı yeni haftaya 17 liradan başladı.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, yaptığı açıklamada, son dönemde fındık fiyatında yaşanan yükseliş eğiliminin yeni haftada da devam ettiğini söyledi.

Pazarda fındığın bugün 17 liradan işlem gördüğünü belirten Bölük, serbest piyasa ile Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) Giresun kalite fındık alım fiyatının eşitlendiğini aktardı.

Bölük, son günlerde pazara ürün gelme miktarında yaşanan azalmanın fiyattaki yükselişin en büyük nedeni olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:"Pazara ürün inişi azaldı ve mevcut durumda talepler karşılanamıyor. Bu nedenle de fiyat yükseliş eğiliminde. Serbest piyasa geçen haftayı 16,50 liradan kapatmıştı. Bugün 50 kuruşluk artışla pazarda bir kilogram fındık 17 liradan işlem görüyor."

Bölük, TMO'nun alımlarının da pazara olumlu yansıdığını sözlerine ekledi. 

 
Yorumlar (1)
Rekolite 2 yıl önce
Belli satin alinan findik miktari belli, bu tuccarlar (maalesef yabanci Allah akpden ve basindakinden razi olsun!) arasindaki son kalan mali alma rekabeti birde 2020 eylulundeki fiyati bekleyin. Tabiiki tmo vermeyecek esnafi o gun gorun.
açık