banner851

banner955

FINDIK REKOLTESİ YÜKSEK OLACAK

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Yıldırım, geçen yıl Düzce’de görülen külleme salgınının bu yıl bazı bahçeler dışında yoğun olarak görülmediğini ifade ederek, külleme başta olmak üzere hastalıklarla mücadele edilmesi halinde üreticinin yüzünün güleceğini söyledi. Yıldırım fındık rekoltesinin yüksek olacağına ilişkin beklentisini de dile getirdi.

Ekonomi 15.06.2017, 10:04 16.06.2017, 11:37
1843

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Yıldırım, fındık üreticilerini yakından ilgilendiren külleme hastalığıyla ilgili yaptığı gözlem ve araştırmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Külleme hastalığının, mantari bir hastalık olduğunu belirten Yıldırım, havadaki yüksek nemin ve uygun sıcaklıkların hastalığın gelişimi ve yayılmasında önemli rol oynadığını ifade etti.

Geçen yıla göre yoğun olarak görülmedi
Düzce yöresinde geçen yıl fındıkta külleme salgını yaşandığını ve durumun fındık rekoltesini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Yıldırım, önceki yıl fındık yapraklarının normal büyüklüğe ulaştığı Mayıs ayı başlarında görülmeye başlayan külleme hastalığının, bu yıl Mayıs sonuna kadar bazı bahçeler dışında yoğun olarak görülmediğini belirtti.

22 Nisan gecesi yağan kar etkili oldu
Bir yıl önceden toprakta hastalıkla bulaşık yaprakların olmasına rağmen salgın olmadığını belirten Yıldırım, 22 Nisan gecesi yağan karın bu durum için etkili bir faktör olduğunu dile getirdi.Karadeniz Bölgesinde külleme hastalığı yoğun olarak seyrediyor
Külleme hastalığının, Düzce’de olduğu gibi diğer fındık üretimi yapılan Sakarya yöresinde de gecikmeyle kendisini göstermeye başladığına işaret eden Yıldırım, kendisine gelen bilgilere göre başta Giresun olmak üzere, Karadeniz Bölgesinde külleme hastalığının Mayıs ayının ortasından itibaren yoğun olarak seyrettiğinin altını çizdi.

Fındık rekoltesinin yüksek olacağını bekliyorum
Bu yıl Düzce yöresinde ocaklardaki dallarda çotanak sayısının geçen yıla göre gözle görülebilir oranda fazla olduğunu ve fındık rekoltesinin yüksek olacağının beklendiğini dile getiren Yıldırım, fındık üreticilerinin bahçeleriyle ilgilenmelerinin önemi üzerinde durarak, gerekli bakım işlemleri ile birlikte, külleme başta olmak üzere hastalıklarla mücadele etmenin üreticilerin yüzünü güldüreceğini ifade etti.
Yıldırım, üreticinin fındık bahçesiyle ne kadar iyi ilgilenir, fındığa üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçerse, fındığın da üreticiye o derecede iyi bakacağını aktardı.

Haber:Y.SEVER

banner844
Yorumlar (8)
xrr 5 yıl önce
Zarar ediyosanız kesin fındığı
Serkan 5 yıl önce
Fındık 7lira olur olur biter
çotonak 5 yıl önce
Fındık yağı çok kaliteli ve çok pahalı bol bol yağ üretin vatandaş ucuza yesin alın size formül...
kurtsuylu 5 yıl önce
Hocam Kurtsuyunuda bir bakın hastalık yoğun olarak başladı
Serdar gurler 5 yıl önce
Kendi ürunümüze bile sahip çıkamıyoruz sözde dünya birincisiyiz en kaliteli findık bizde bu nasıl bir devlet anlayışı koyarsın bir taban fiyat hiç bir tüccar onun altında alım yapamaz ama nerde bizi godamanlar emek hırsızları yönetiyor baştakilerde ?
rekolte 5 yıl önce
düşük açıklanınca fiyatlar dahada düştü yüksek rekolte olursa fındık kaça düşer Allah bilir
ver gazı 5 yıl önce
Millete verin gazı sonra işçi tutup millet maliyete borca girsin. sonra fındık 8 TL. olsun bu olacak.Biz bu filmi daha önce de gördük..
NOOLLCAK 5 yıl önce
Rekolte yüksek olsa noolur hocam..Ederi kilo başı 8 tl...kurtarmaz bu hayat pahalılığında,Afrikadan gelen kaju fıstığı kg.80 tl. Antep fıstığı kabuklu kg. 60 tl.ifındığa gelince 8 tl bunda bir gariplik yokmu?Fındıksız çikolata olmuyo hemde
Yeni Sayımız